home
Gambit

RECENZE FILMU

Bratři Coeni nemusejí vyhovovat všem. I těm, jimž vyhovují, nemusejí vyhovovat vždy. Jedno jim ale neupírejme - mají široký žánrový rozsah a nakoukávání jejich filmů jistě nikoho neunudilo k smrti. Spíš naopak. Gambita, volný remake ne moc známého snímku ze šedesátých let s Michaelem Cainem, sice nerežírovali, jimi podepsaný scénář a s jejich stylem očividně obeznámený režisér Michael Hoffman ale evokují další plnohodnotný zářez v bohaté sourozenecké filmografii.


Sledujeme Harryho Deana (Colin Firth), trochu nemotorného britského kurátora soukromé sbírky Lionela Shahbandara (Alan Rickman), supernepříjemného egoistického milionáře. Jednoho dne se Harry rozhodne za příšerné zacházení svého šéfa pomstít a s pomocí bezprostřední americké kovbojky PJ Puznowski (Cameron Diaz), vydávající se za náhodnou dědičku, mu vnutit falzifikát jeho vytouženého obrazu.
Rozehrává se bláznivá hra, kde plány nevycházejí a fantazii se nekladou meze. To druhé platí doslova, Dean je velký snílek a film je zaplněn jeho fantaziemi. Přiznaná je ale jen ta první - u dalších scén můžete jen hádat, nakolik odpovídají realitě.
Konec pak nabízí "Inception" výklad, že se celý odehrává v hrdinově mysli, což osobně upřednostňuji, ale podle reakcí si to nemyslí každý. Ona hra s filmovou realitou očividně leckdy recenzentům ani nedochází, což považuji za maximální fail. Vážně si někdo myslí, že ten lev měl být skutečný?

Rád bych oné hře propadl a bavil se vybranými herci a vybranými situacemi, podobně jako mě nepokrytě bavili Lupiči paní domácí s rozkošně oslizlým Tomem Hanksem. Tenkrát šlo skutečně o nejlepší možné obsazení - Hankse buď lidé milují a jeho lupiče si zamilovali, nebo se jim z něj zvedá žaludek a v tom případě postava fungovala jako skvělá (ač možná z hercovy strany nezáměrná) sebereflexe.
Obsazení Gambita už tak sebejisté není. Colin Firth není dostatečný nekňuba ani gentleman, aby tyto v obou případech karikované polohy utáhl. Je to herec průměrných lidí, ale jeho postava je buď nadprůměrný idiot, nebo mistr zločinu - takže nemá, co by zde mohl nabídnout. Alan Rickman si svou postavu samozřejmě užívá - jeho záporáci nikdy nepostrádají kouzlo. Rozhodně působí zúčastněněji než v posledních dílech Harryho Pottera, kde se už vyloženě nudil. Nemá ale dost prostoru, aby film utáhl - ačkoliv se o to se ctí pokouší. Cameron Diaz je především roztomilá a kdyby neukázala pozůstatky břišního svalstva, tak by rozhodně nedělala ostudu. Není však už ve stavu, kdy by mohla hrát sexy kočku, je to dospělá žena ve středním věku - chování její postavy se tak zdá lehce za hranou mentální retardace. Spíš než o neschopnosti bych ale mluvil o nevhodném obsazení.

Krom zmíněné hlavní hříčky mi ale film připadá značně nevypointovaný. Mnoho scén není dotaženo, mnoho jich je nesmyslně natahováno a nepochopitelná pozornost se věnuje těm nejotřepanějším vtipům. Některá klišé svou důsledností pobaví (starý major), jiná už působí velmi otřepaně (římsa). Prodlužování situací coby coenovský trademark bych omluvil, zbytek už ale nejspíš ne. Neuzavřenost rovněž patří mezi motivy, s nimiž si už hráli, rozhodně ale ne ve smyslu "hrdina se z neznámého důvodu čtvrt hodiny snaží ukrást vázu, ale pak se na to najednou vykašle a my netušíme, proč k celé situaci vůbec došlo".
Gambit se tím někomu může jevit až nesnesitelný, ačkoliv musím podotknout, že mě vyloženě neiritoval.
Vzpomínám na Nesnesitelnou krutost - ta byla v jednotlivých momentech vtipnější, jako celek ale fungovala zásadně hůře.

Představil jsem Gambita jako skoro plnohodnotný coenovský film. Tím je, jen možná až příliš očividně. Jako by "být skoro coenovským filmem" bylo hlavním důvodem jeho vzniku, což bohužel rozhodně není dost.
Je škoda, že se zastavil jen krůček před tím být i něčím víc. Ve všech ohledech má krůček ke skvělému filmu, ale potenciál se nedaří naplnit. Z herců jsem měl například pocit, že jsou sice nadšení možností hrát v téměř coenovském projektu, spíš ale pro ten fakt samotný, ne pro film. Zůstal ve mně dojem, že se snaží co nejlépe hrát, ale ke svým postavám nemají vztah, zkrátka jsou jim ukradené. Nejvíc to bohužel čiší z Firtha.
S tím padá zbytek filmu, který nepůsobí spontánně, ale ve všem "skoro".

hodnocení
60 %
jedním dechem
Příjemný film, který mě iritoval leda promarněným potenciálem. Mezi dalšími coenovskými komediemi se nemusí vyloženě stydět, je ale chyba, že se nepokusil být i něčím jiným.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.