home
Doblba!

RECENZE FILMU

Doblba se potácí někde mezi černou komedií, na kterou jí chybí dost vtipu, a filmem, jenž je možno brát vážně, na který mu ovšem chybí všechno ostatní. A přitom se poměrně slušně rozjíždí.

Zhruba po třiceti minutách už ale filmu dochází dech a jak ubíhají minuty a blíží se konec, trapnost a nuda začínají být neúnosnými. Bylo by jednoduché celovečerní debut Petra Vachlera jenom pošlapat. Ale nebylo by to tak úplně správné. A to už kvůli některým hereckým výkonům (za zmínku stojí Duškův filmový i skutečný otec v jedné osobě nebo Petr Čtvrtníček, který je až překvapivě umírněný), pár velmi povedeným vtipům nebo samotnému faktu, že se v české kinematografii objevilo konečně zase něco nového. I když do skutečné grotesky to má přece jenom ještě daleko. Na čem je film vystaven, na tom ale i padá. Křesadlová ani Krobotová v roli partnerek Duška a Čtvrtníčka - bratrů Karla a Roberta - nejsou moc přesvědčivé a při vyhrocených situacích působí velmi nevěrohodně. Hystericky ječí a přehrávají.

Nejedná se ani tak o film, jako spíš o nesourodou skládačku. Karel a Robert zatají babičce, že zdědila hrobku a chtějí ji podvodem přimět k prodeji. To se nelíbí jejich manželkám a nakonec ani nejmladšímu bratru Danielovi, který vše zjistí až v úplném závěru. Na Štědrý den se pak vrší jedna absurdní situace za druhou; nebudu prozrazovat jaké, i když si vážně nejsem jista, jestli by tím divák o něco přišel. Z nich pak
Vachler horko těžko dýše až do samého závěru. Vlastně to vypadá, jako by se na filmu podílelo několik lidí (a nejen jeden) a výsledek se nahrnul do jedné velké koláže. Koláže bez pointy, nitě, která by celé dílo držela pohromadě. Pak tedy i já mohu hodnotit pouze jednotlivé části, protože celek se uchopit nedá. Nutno říci, že autorův záměr byl asi jiný. Některé věci přebývají (například komentáře Duška; původně měl místo něj figurovat anděl v podání Anny Geislerové - ještě že roli z důvodu časového vytížení odmítla), jiné naopak chybějí (charaktery nejsou prokreslené vůbec, autor klouže po povrchu a vy nechápete, proč a jak jednotlivé postavy jednají).

Za povedené považuji králíčkovské sekvence a scény, v nichž figuruje představitel číšníka z Kurvahošigutntag. Ten zde ztvárnil hrobníka. Za zmínku stojí i Hanák v homosexuální telenovele. Nepovedená je naopak ne moc dobře skrytá reklama na Nokii, telefonní aparáty v detailu a billboardy vyloženě ruší. Stejně tak i pasáž o vegetariánství. Jaroslav Dušek v rozhovorech o natáčení v legraci narážel na fakt, že Vachler obsazoval do filmu převážně vegetariány. Autor si pak neodpustil ani ve filmu ukázat lidstvu (i když samozřejmě s humorem), jak je důležité nejíst maso.

hodnocení
40 %
jedním dechem
Zvláštní humor, který nesedne každému, je klíčovým pojítkem a nakonec i důvodem, jestli na film do kina zajít, či nikoliv. Pokud máte rádi Duška či Hanáka a jejich způsob moderování, což se dost přibližuje atmosféře Doblba, zklamáni nejspíš nebudete.
Gabriela Švancarová
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.