Cesta kolem světa za 80 dní
RECENZE FILMU
Báječná dobrodružství, veselé příhody a neuvěřitelná nebezpečí čekají na mezinárodní hvězdné obsazení… Již první věta z obsahu, který hlásá distributor, je k smíchu. Báječná dobrodružství? K tomu se dostanu později, stejně tak jako k „veselým příhodám“ a „neuvěřitelným nebezpečím“. Ale mezinárodní hvězdné obsazení? To už je fakt moc. Jistě Jackie Chan, stejně jako Arnold Schwarzenegger nejsou moc Američané, ale dalo by se spekulovat, o tom zda to jsou hvězdy. Ve svých žánrech možná, ale v nějakém filmu, který se tváří normálně, bych je určitě nenazýval hvězdou. A jsme u jádra problému. Cesta kolem světa za 80 dní se opravdu tváří jako seriózní film, ale je to jakási jackiechanovka v americkém stylu.
Tudíž spousta zbytečných, i když místy vtipných honiček a bitek a jinak nic než podřadný humor. A s tím na mě nechoďte.Moji zaujatost k tomuhle filmu podporuje mimo jiné to, že jsem jako malý viděl ve studiu Oáza, či jak se to jmenovalo, celý kreslený seriál. A byl jsem z něho nadšen a jako malé dítě jsem se těšil na každý další díl. Tyto pozitivní vzpomínky se v mé mysli uchovaly dodnes, a proto jsem ke zfilmované verzi přistupoval poněkud skepticky. Nevím jak vám, ale mně se hollywoodská (i když v mezinárodní koprodukci) verze vůbec nelíbí. Co to provedli s Willem Fogem? Sice jsem nečetl předlohu, ale jsem si téměř jistý, že Willy Fog nebyl ztřeštěným bláznem, který objevuje všechno technické. Zajisté byl pro technický pokrok apod., ale určitě nestavěl na zahradě monstrózní stroje, kterými chtěl dokázat, že se dá překonat určitá rychlost… A rozhodně jeho sluha Passepartout nebyl zloděj (i když poctivý, protože vlastně krade to, co bylo jeho rodině ukradeno). Tento nový rozměr (pořád porovnávám s kresleným seriálem) film naprosto ničí a byl dodán zřejmě z toho důvodu, aby se do filmu dalo propašovat více scén, při kterých bude moc Jackie Chan ukázat, jak moc dobře umí kmitat rukama a nohama. (Tento kostrbatý popis Chanova boje jsme uvedl záměrně, protože opravdu nevím, který z bojových stylů Jackie používá a myslím, že to neví ani on sám. Hlavně že to dobře vypadá.)
Naopak scéna s Arnoldem je opravdu dokonalá. Jenom si to představte. Současný guvernér a bývalý Terminátor se předvádí jako turecký princ, přičemž v jeho paláci to vypadá různě. Ovšem toto je jediná normální vtipná scéna, i když by se sem jistě daly zařadit některé Jackieho souboje, obzvlášť ten, kdy svázaný Fog radí svému sluhovi při souboji. Milionkrát omílané: „Na pravé straně!“ „Ne vlastně na té druhé pravé straně.“
A právě tady se dá najít velké mínus filmu. Film, který má být o člověku, který překoná lidské hranice a zvládne putovat kolem světa za 80 dní, si pro sebe kousek po kousku krade jeho sluha a místo toho, abychom sledovali souboj s časem, sledujeme souboj s mizery. Ti chtějí zpět Nefritového Buddhu, kterého právě Passepartout na začátku filmu krade z Anglické banky. O jakési putování světem se mají asi postarat relativně rychlé změny lokací, přičemž vždy při přechodu do nové země se objeví kratičká znělka, jako by se jednalo o reklamu na danou zemi. A tak to bude možná i většině z vás připadat. Jako pohyblivý katalog některé z cestovních agentur, která vám dokonce vysvětlí, jakéže dobrodružství můžete v cílové zemi prožít. Hlavně ke konci se můžete přistihnout, že hlavním hrdinům vůbec nepřejete, aby dojeli včas, ale aby už dojeli, protože vás to začíná mocně nudit a vy už jste si svůj zájezd vybrali.
Závěrem mi nezbývá nic než konstatování, že kdyby bylo méně soubojů Jackieho s jeho protivníky a scénář se místo toho věnoval soubojům s nepřízní osudu, jak tomu bylo v seriálu (rozbité koleje, loď, která vám ujela před nosem atd.), film by jistě získal více na zajímavosti.
hodnocení
40 %
jedním dechem
Pro ty, kteří jsou ve stejném věku jako já, doporučuji sehnat si starý animovaný seriál na videu. Určitě si u vzpomínek na své dětství užijete víc zábavy než za 150 korun u tohoto filmu.
Kdysi založil kfilmu.net, ale poté nějak propadl seriálům a založil SerialZone.cz