NÁZORY K FILMU
...
Vojenská propaganda
Asi nemusím vystvetľovať americký pátos okolo druhej svetovej, ten spasiteľský komplex - ja ho vyslovene neznášam. Na tom celom však stál tento film. Kapitán America - stelesnenie oddanosti vlasti, boja za slobodu, statočnosti. Ble. Film pôsobí ako čistá propaganda americkej armády. Malá skupina statočných hrdinov vnikne do naci základe so samopalmy a pomaly pomáha vyhrať vojnu. Ani prilby im netreba. Do toho trochu povinnej romantiky, ktorej pôvod stále hľadám. Aj z jednej aj druhej strany. Nesmie chýbať hailovanie a charizmatický naci-generál s dostatočne výrazným prízvukom.
Drobnosti, ktoré potešili:
- Keď stvoriteľ séra, Nemec, vysvetľoval vznik vojny - nacizmus ako prvé dobil jeho krajinu, až potom napadol iné. Tento krátky príhovor o zraneniach nemeckého národa sankciami z Veľkej vojny a následné utiekanie sa ku charizmatickému vodcovi po záchranu bolo niečo neobvykne autentické a pravdivé.
- Hudobná téma Kapitána - a jej prvé použitie.
...
Pohodová oddychovka
Jako filmový origin jedné z nejikoničtějších komiksových postav to není špatné, to rozhodně ne, jen... tomu něco chybí.
Abych začal klady, tak musím jako první vyzdvihnout herce. Žádný nemá tak mizivý herecký talent, aby mě to uhodilo do očí, ve svých rolích vypadají opravdu věrohodně. Samotná premisa je velmi dobrá, a kdyby se dobře uchopila, film by mohl být výborný.
Skončilo to ale někde na půli cesty. Pravděpodobně největším kamenem úrazu je scénář, který některé části zobrazuje až zbytečně navíc a místy se zcela přestává soustředit na hlavní zápletku a hlavně často nedává smysl (to střílení světly jako ze Star Wars... ehm). Kromě něj to má také poměrně špatné triky, celkově je vizuál spíše nepovedený - má světlé chvilky, stylizace do 40. let vypadá pěkně.
Kromě stylizace musím ještě pochválit hudbu, která je pěkná a dostatečně epická, aby vtáhla do doby, v níž se první Captain odehrává. Celkově to není špatný film, nenáročná oddychovka se superhrdiny. Jen se tomu prostě víc dát nedá, vzhledem k tomu, co na nás Cap vyvalí ve svých pokračováních... První rozhodně neurazí, ale ani moc nenadchne.
...
Když si člověk přečte názory na filmy, je vidět, jak jsou lidé odlišní. Někteří tento film vyzvednou a druzí jej zase pohaní. Každému se líbí něco jiného a názor tomu či onomu nemůžeme brát. já patřím do skupiny, která tento film vyzvedne. Každý z nás může mít svého hrdinu. každý z nás se v mládí snažil někoho napodobovat. A kdyby takové filmy byly v kinech před třiceti lety, určitě by si na kapitána Ameriku hrálo plno českých kluků. :o) Já osobně film doporučím ke shlédnutí
...
Kapitán
Na Kapitána Ameriku jsem se podívala proto, že do kin míří druhý díl, který sklízí celkem nadšené ovace. Snímek takřka předčil má očekávání, protože byl vtipnější a celkově lepší, než jsem čekala. Zasazení do období 2. světové války z něj dělá trochu netradiční kousek. Nápady tu jsou, celkově je to klasický Avenger, který mě přesvědčil, že vyrazit do kina na dvojku asi nebude úplně špatný nápad.
...
Marvel. Hyperkorektnost. Zase...
Mám pocit, že bych sem mohla zkopírovat celkem libovolný názor na jiný z filmů o někom z partičky Avengers a Kapitána Ameriku by to vystihlo. Je pravda, že u hrdiny s kostýmem ušitým z americké vlajky, který se nadšeně vydává do Německa 2. světové války je udržení korektnosti možná o něco složitější než jinde, ale marvelovští tvůrci jsou v tomto ohledu dost vynalézaví (ačkoli ne vždy pro dobro věci) a intenzivně nám namlouvají, že tohle vlastně žádná propaganda není a že se neberou vážně... Film je navzdory nutné sterilitě jako obvykle velmi dobře technicky zvládnut, 40. léta vypadají pěkně, a s Chrisem Evansem si v první půlce trikaři hezky pohráli. Je na co koukat, a to u komiksového filmu vlastně stačí. Nebo... stačí?
...
Komiksová oddychovka
Mám ráda všechny ty komiksové hrdiny. Zvlášť ty od Marvelu. Kapitán Amerika mě ale moc nedostal. Je to spíš taková naivní oddechovka s krásným hrdinou. Jen jsem tak úplně nečekala, a to mne fakt překvapilo, že za 2. světové války budou po sobě vojáci střílet světlomety, jak ve Star Wars. Dávám 60 %.
...
Stmívání pro chlapečky?
Nablblý příběh a naprosto nezvládnutá triková stránka věci. Proti filmu hrálo už předem mnoho faktorů – hlavní představitel Chris Evans nikdy neuměl moc hrát, ale tady překvapil. Joe Johnston nikdy neuměl moc režírovat a tady to jen potvrdil. Předlohu s tak proamerickým podtónem je nepochybně velice složité převést se ctí na filmové plátno, ale tohle je skutečně komerční dno s hodně málo světlými momenty. V komiksových filmech se na realitu moc nehraje, ale tady každé jednání postav a každá scéna působí tak přes čáru, že se to prostě bez srdeční arytmie trochu soudného diváka neobejde. Navíc komiksáren s alternativní historií vzniklo v poslední době několik a tahle je suverénně nejhorší. Nejlepší z celého filmu jsou závěrečné titulky s propagačními letáky a trailer na Avengers.
...
Tenhle film ěm nijak netahnul, už skrz ten název, ale nakonec jsem se na něho stejně podíval. Dalo se an něj koukat, ale připadne mi hrozně přehnaný. Technika, kterou by zaviděl i James Bond a laserové zbraně v době 2. světové války? To je dost přitažené za vlasy. Už min. Letoun hlavního padoucha tm neměl co dělat. Neznám komiksovou předlohu, a to je možná i dobře. Film je až moc americkej (i když podle nzvu jsem to čekal). Kladně hodnotím film po dějové stránce a stránce efektů. I hlavní padouch měl super masku, ale jinak mě moc nezaujal.
...
Opravdu nevím, jak si někdo může myslet, že tento blábol někoho uspokojí. Buď jsem z toho dávno vyrostl, nebo potřebuju něco víc než jen stokrát viděné, omleté, přežvýkané a přemalované do jiného obalu. Přitom existují filmaři, kteří dokáží nevídaně pracovat s klišé a být vtipnými s naprostou lehkostí. První Avenger je tuctovým zklamáním. 40% za trochu vzdušné akce a nevyužitou bitku v beztížném stavu. Alespoň jsem si vzpomněl, že existují filmaři s mozkem. (V to množné číslo ještě věřím.)
...
Filmu som sa dlhšiu dobu vyhýbal. Nastal čas si ho pozrieť a nelutujem. Neobyčajne obyčajný, ktorý ma napriek tomu plne zaujal a teším sa na ďalšie pozretie.
...
Čo sa týka komiksových filmov , ktoré boli natočené posl. roky, tak tento bol taký ľahučký nadpriemer. Tohtoročný Thor sa mi páčil omnoho viac. Film je robený vlastne ako nejaký teaser pre The Avengers. Samotný film je celkom zaujímavý a nenudí. Najslabšou časťou filmu boli pre mňa jednoznačne dialógy. Veľa vsadili na samotný vizuálny zážitok a s rečou sa až tak "nebabrali". Film nepriniesol nič nové, ale i tak finálne dielo je celkom solídne zvládnuté. Väčšina takýchto filmov stavia na charizme hlavného hrdinu a tento podľa mňa nebol výnimkou. Mňa osobne tento film nijak zvlášť neohúril a ani nesklamal. Je to lepšie ako Iron Man a horšie ako nový Batman....
...
Někdy se vyplatí vůbec nic nečekat a pouze se nechat příjemně překvapit. Tam kde napjatě vyhlížený Thor zklamal svým sci-fi lookem a fádním příběhem, sbírá důležité body právě Kapitán Amerika. Ten se stručně řečeno drží při zemi a nepotřebuje tři různé světy, aby vás posadil na zadek. Stačí mu k tomu staré známé prostředí 2. světové války. Nepokrytě musím přiznat, že tím se mi trefili do vkusu, zvlášť v době kdy sleduji Bratrstvo neohrožených… Navíc bylo zajímavé sledovat, jak si s dobovými reáliemi povedou tvůrci komiksu… Minimálně za sebe můžu říci, že mi retro atmosféra přišla povedená a líbilo se mi použití nabízejícího se tématu "Hitler a okultismus". Ostatně i v obecnější rovině se mi zdá, že se minimálně v první půli sází na dobrý příběh. Vůbec přerod z podměrečného loosera na nabušeného hrdinu a jeho postupné hledání role (přes cvičenou opičku na ostříleného vlka) na mě zkrátka udělalo dojem. A radost mám o to věcí, jelikož se povedla i omáčka. Humorné nebo naopak akční vložky vždy prokládají děj na správných místech. Jediným menším problémem je fakt, že bitevní vřavě je občas podřízena logika věci (Tommy Lee Jones se naučí super auto ovládat během nanosekundy, ví jak spouštět nitro a ještě předvede akrobatický manévr na konci), ale to je u komiksových záležitostí hold nutné zlo. Jinak ovšem pohodová zábava, která si na nic nehraje a jednou/dvakrát za to zhlédnutí určitě stojí. 65%. PS: Od dabingu jsem zvyklý na ledasco, tohle se však tak často neslyší… z hlavního záporáka udělali komickou postavičku z úplně jiného filmu… „skfělá práce Herren“.
...
I když jsem se na tento film těšila, musím říct, že byl tak trochu zklamáním. Chyběla mi tam akčnější zápletka. Celý film jsem se tak trochu nudila. Proto doufám, že pokračování bude stát zato.
...
Nikdy jsem nebyl komiksový maniak, takže o Kapitánu Amerikovi jsem před filmem věděl jen o jeho štítu a kostýmu s americkou trikolorou, ale připravovaní Avangers mi přijdou natolik lákavou záležitostí, že by mi bylo stydno být u jednoho z hrdinů nepřipraven. Návštěvy kina sice nelituji, mám ale za to, že tento film mohl dopadnout o poznání lépe. Už jsem o tom mluvil stokrát. Docela mi záleží na tom, jakým způsobem se z hlavní postavy stane hrdina. Kousnutí, ozáření? U Kapitána Ameriky jsem i přes zjevnou podobnost se Zeleným skřetem docela spokojen, jenže kéž by mu to stačilo… Chris Evans sehrál po Fantastické čtyřce svoji druhou superhrdinskou roli a myslím, že po Human Torch ani neměl moc co zkazit, a pořádně se vytáhl. Mám ho jako herce vcelku rád, tudíž mi byl Kapitán Amerika jakožto postava velmi sympatický, i co se týče jeho „startu“. Téměř každý jiný superhrdina se dá ihned na dráhu strážce zákona, ale Kapitán… Z hlediska motivů něco zcela výjimečného. Kéž by to platilo i o ostatních. Já nevím, k superhrdinům asi nic jiného nepasuje, ale jinak jsem si ničeho nového nevšiml. Pořád to samé, však víte… Ačkoliv mi zde Hugo Weaving nepřišel nepříjemný, pořád to byl ten padouch, který vždycky jako jediný vyvázne, chce ovládnout svět a pak se utká s hrdinou tváří v tvář v lítém boji. Zápletku film měl, ale pak to jelo jako na pásu. Jedna akční scéna za druhou a žádný kloudný nový zvrat. Ačkoliv akce nevypadala nijak zvlášť špatně, k mému překvapení mě dost nudila. Už jsem viděl bitky superhrdinů mnohokrát a štít jako bumerang na tom moc nemění. Nedokážu si ani odpustit užít termín přímočarost, ale je to tak. Nicméně daleko více mě iritovala myšlenka až příliš pokročilých, nijak důkladně rozebraných technologií, které se k druhé světové válce prostě nehodí, a nad kterými se vznáší spousta otazníků. Kapitán Amerika není víc, než opravdu americký film, který radši nechal i Němce mezi sebou mluvit anglicky, aby se Amíci nemuseli namáhat se čtením titulků. Jeho „zatažení“ do doby Avangers se mi sice velmi líbí a tak nějak to eliminuje šance na druhý díl, nicméně film je na úrovni Thora, tak snad se oba předvedou společně…
...
Tak to vidím já...
Za Thorem hlavně proto, že Americovo retro není využito zdaleka tak účinně jako v Thorovi fantasy. Jinak ale prakticky podobný film, jen Joe Johnston nemá moc nápadů.
...
"Provedeno,pane!,,
Děj zdařile vytvořený a zajímavý,jen opravdu málo se stane,že by byl malinko nudnější,akce je také celkem dost,jen schopnosti "všech" těch hrdinů či záporáků,především Kapitána Ameriky mě moc nezaujali a filmu nedali tak velkou šťávu.Jinak podobná podívaná jako u X-men:První třída,možná i trochu akčnější a kapánek chvílemi svižnější.Akorát nemá tak dechberoucí scény.Bohužel ty téměř nezajímavé schopnosti zde nic nepřinesou (tím myslím nějaké efekty).Přesto chválím vše ostatní a kdyby měl Amerika nějaké větší "úžasnosti",tak by nejspíše nandával většímu hodnocení.