RECENZE FILMU
Blade je opět tady a tentokrát to opravdu není žádná legrace. Staří dobří upíři nejen že na něho navlekli vraždu, a tak proti němu poštvali FBI, ale také chtějí k jeho konečné likvidaci použít svou nejsilnější zbraň - samotného Draculu. Legendární otec upírů jim má rovněž "umožnit" život na denním světle, definitivně tak ovládnout celý svět a lidstvo používat jako zásobárnu krve. Bladeovi to ale nepřipadá jako dobrý nápad, a proto se dává dohromady se skupinou lovců upírů jménem Nightstalkers, která se mimo jiné skládá z Whistlerovi dcery Abigail a pekelně hláškujícího Hannibala Kinga. Poslední lov tedy může naplno vypuknout!!!
Může ale nemusí. Blade:Trinity je jednoznačně nejhorší díl celé upíří trilogie. Po dvou stylových prvních dílech nepřichází na řadu nějaké akční vyvrcholení, ale bohužel "jen" slušné třetí pokračování, které žádné velkolepé finále (Bladeova výhra, svět bez upírů) ani nemá. Režie se po Stephenu Norringtonovi a Guillermu Del Torovi ujal David S. Goyer, scénárista všech tří dílů a také nového Batmana.
Na každém Bladeovi byla vždy silným a velice důležitým prvkem akce a tu právě Goyer moc nezvládá. V mnoha rozhovorech sliboval, že půjde o klasické akční scény, které budou samozřejmě velice napínavé, krvavé, atd. Svůj slib nakonec splnil jen z části. Akční pasáže jsou opravdu
Akčním scénám by určitě stejně jako v předchozích dílech hodně pomohla hudba, ale i ta je zde překvapivě dost slabá. Nečekejte tedy už žádné stylové krvavé balety za doprovodu techna jaké byly k vidění ve dvojce. Na to Goyer prostě nemá odvahu a místo toho, aby se snažil něco z předchozích dílů překonat, maximálně to nenápadně kopíruje. Škoda!
Nejsvětlejším bodem celého snímku tak zůstávají dva herci. Prvním z nich je samozřejmě Wesley Snipes, který předvádí neúnavného lovce upírů opět naprosto bezchybně a tato role mu bude připisována až nadosmrti. Ve filmu nemá opravdu jedinou slabší chvilku, proto je třeba také pochválit režiséra Goyera zato, že se ve scénáři nepouštěl do nějakých vážnějších dialogů.
Tím druhým světlým bodem filmu je Ryan Reynolds coby Hannibal King, který převzal po Snipesovi "hláškující" štafetu a po celou dobu si vede opravdu dobře (opět díky Goyerově scénáři). Snad u všech Reynoldsových výroků ve filmu jsem se opravdu dost zasmál. Škoda jen některých malých scén, ve kterých se Reynolds pokouší o skutečné herectví a věřte, že to nepůsobí to VÚBEC dobře.
Dalšími herci ve filmu jsou Jessica Biel v roli Bladeovi pomocnice Abigail. Jessica vypadá vcelku dobře a nic vážnějšího ve scénáři naštěstí nemá, takže je celkem v pohodě, ale mnohem hůř dopadl Dominic Purcell jako úhlavní Bladeův nepřítel Dracula (ve filmu se mu přezdívá Drake). Purcell je jedním z nejhorších filmových Draculů vůbec, ve filmu je naprosto nevýrazný a vypadá mnohem lépe v té druhé Draculovské podobě (slizké monstrum), která se ale objevuje bohužel jen na konci. Ve filmu také samozřejmě nesmí chybět Kris Kristofferson alias Whistler, který nám předvádí svou již druhou smrt.
Blade Trinity není nijak velkou filmovou katastrofou, ale díky své nevýraznosti se ztrácí ve stínu dvou výborných předchozích dílů. Přemýšlel jsem nejprve o 70%, ale nakonec přece jen dávám šedesátku. Režisér Goyer toho zkazil až příliš mnoho a možná by se měl raději držet toho psaní. Bude to tak opravdu lepší.