home
Barry Lyndon

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
80 %

Barry Lyndon

Ke zhlédnutí dalšího Kubrickova filmu (kromě Spartaka už jsem momentálně viděla vše) jsem se dlouho přemlouvala. S Kubrickem jsme si totiž nepadli vždy do noty, zde mě navíc předem omračovala délka snímku. Jenže moje obavy se ukázaly jako liché. Kubrick dokázal vytvořit vizuálně opojné dílo, které však neohromí jen touto stránkou. V prvé řadě je potřeba ocenit, jak skvěle se popral s nepříliš zfilmovatelnou předlohou. Jeho vypravěč je břitce ironický a právě díky němu se Barry Lyndon stává tím, čím je. Kubrickova schopnost tehdejší společnost až karikovat dodává Lyndonovi další rovinu. Postava samotného Lyndona je tak nesnesitelná a nesympatická, že vás dopředu žene touha po co největší Lyndonově zkáze. A abych to ještě zdůraznila, tenhle odtažitý film, který mi mnohdy připomněl Monty Pythony a Allenovu Lásku a smrt, mě vlastně skoro celé tři hodiny bavil, což se moc často nestává.

13. června 2012
avatar uživatele
100 %

Tak to vidím já...

Po nějaké době jsem zhlédl Barryho Lyndona a musím mu přiznat pozici nejlepšího filmu Stanleyho Kubricka (doposud jsem to přisuzoval Stezkám slávy, samozřejmě nadále výborným). Film nabízí dokonalou filmařinu, kde tentokrát není tuctovému divákovi předhozena kontroverze, takže nebude chválit nikdo, kdo se chce jen zalíbit. Barry Lyndon je logicky jeden z méně známých Kubrickových filmů právě proto, že nenabízí berličku těm, kteří si na náročnější filmové diváky jen hrají. Naplno se projevuje Kubrickova schopnost zobrazovat lidské charaktery a emoce, ale zároveň jim nepodléhat. Zdlouhavý film (díky bohu zdlouhavý - kéž by každá vteřina té dokonalé kamery trvala stokrát déle - slovo "zdlouhavost" zde nabývá úplně jiných hodnot) se mazlí s každým záběrem, s každým motivem. Stroj času nás přenese do 18. století bez příkras - a je to krásné. K naprosté dokonalosti (víc než ve 2001!) je dovedena souhra hudby a obrazu.

26. srpna 2011
avatar uživatele
90 %

Ťažko sa hodnotí niečo, čo je z toľkých rôznych aspektoch tak geniálne a dokonalé. Nevravím, že je to najlepší film na svete, určite nie je vhodný pre každého ale je neuveriteľné s akou precíznosťou dokázal mať Kubrick veci po palcom. Príbeh pre niekoho dlhý a nudný, pre mňa epický a zaujímavý. Určite už bolo mnoho lepších myšlienok podaných v mnoho lepších filmoch, ale i tak sa z mnohých hľadísk tomuto nemôžu vyrovnať. Téma, ktorá je aktuálna aj po mnohých rokoch nemusí každého práve chytiť za srdce, ale tak ľudia, ktorú nemajú radi Kubricka, historické filmy alebo dlhé filmy, tak nech to nepozerajú. Hudba skvelo dopĺňala dobovú atmosféru filmu. Strašne sa mi páčia herecké výkony vo väčšine Kubrickových filmov a tento nie je výnimkou. Mám taký pocit, že Kubrick dokázal z hercov vyžmýkať niečo naviac. Presne to, čo som od filmu očakával, tak to aj splnil. Sledovanie života hrdinu, ktorému podobný už asi nikdy nebude spracovaný...

5. listopadu 2010
avatar uživatele
10 %

Kubrick a nuda, to si vás podá

Kubrick v roce 75 sáhl po ne příliš šťavnatém námětu. „Ne příliš“ je vlastně blbost. Kubrick totiž sáhl po vyschlém „nebudu sprostý“. Výsledkem je největší nuda od doby, kdy si Coppola přečetl román Maria Puza a vzal do ruky kameru (třikrát). Naštěstí měl Kubrick tolik soudnosti, že nevytvářel trilogii. I tak není skoro co oceňovat. Tahle reklama na britskou historii je smrtelná. Kamerové hrátky potřebují silnou scenérii - vesničky v mlze, mráčky na obloze, louky a na nich vojáčci v červených uniformách, to mě nevytrhne ze strnulosti, do které jsem upadl subjektivně na 18 hodin. Herecké výkony se v tomto díle ztrácí jak ponožky v šestičlenné rodině. Jen ze samotné doby, ve které se film odehrává, se mně dělá špatně. A co teprve film samotný, to je teprve síla, u které je umění vydržet. Já to umění neovládám. Kubrick natočil telenovelu plnou lidí, kteří se tváří, vypadají a jednají jak rodově zdegenerovaní idioti. Na tohle se lze dívat jen s rychloposuvem a stejně to na tempu není poznat. Já to od půlky zrychlil na rychlost, během které jsem ještě stačil číst titulky. 1.5 násobná rychlost je ideální. 2 x už je moc. A ke konci už jsem psal tenhle názor a jedním okem sledoval, jak uklízečka ve filmu vytírá podlahu, jak někdo zemře, jak někdo začne chlastat, jak se někdo pokusí otrávit, jak se všichni válí a hrajou karty, jak se vyzívají na trapné souboje, během nichž střelec míří pomalu na hlavu ve vzdálenosti pouhých deseti kroků a trefí nohu pod kolenem. Lordi a gentlemani, nikdy víc!

2. března 2010
avatar uživatele
pier
...
90 %

Pier

Film Barry Lyndon na člověka upozorní svou propracovaností a dokonalostí, prostě vše je dotáhlé až do konce…Pod Kubrickem bych pracovat nikdy nechtěl, každý jeho záběr se podle mého názoru musel natáčet nespočetněkrát protože v jeho filmech i neherci vystupují jako herci nejvyšší třídy, on prostě dokáže z každého člověka vyždímat maximum, nevím jestli je to dobře, přece jen dokonalost za každou cenu, to je napováženou…Tento tříhodinový film je obrazem doby Jiřího III, a tomu odpovídá také nadpozemsky krásná výprava a kostýmy...Jedná se o příběh chudého irského mladíka, který se zamiluje do své sestřenice...Ta se ale zahledí do anglického důstojníka, což Barry nemůže přenést přes srdce a svého soka v lásce vyzve na souboj…A to spustí lavinu náhod které Barryho vynesou až na samý vrchol poté až na samé dno…Celý příběh je doprovázen skvělým sarkastickým komentářem vypravěče a vhodně podbarven hudbou přesně korespondující s děním na plátně…Úchvatná je nejen samotná kamera, ale vůbec celá kompozice záběrů a scén, které připomínají dobové obrazy…Třeba na pikniku v přírodě stojí ústřední skupina postav blízko k divákovi, ale ne zcela vpředu, aby nezakrývala výhled na roztroušené páry a skupinky postávající po louce…Moc pěkné byli dlouhé záběry vlastně do ničeho, jen sedíte a sledujete jak dva lidé hrají karty, pří kterých se nemluví jen prostě hrají karty, tohle může být velmi nudné ale ne v podání Kubrika, je to prostě bůh…Ke Kubrikovi patří prvotřídní kamera jako praseti štětiny, jak již v Olověné vestě tak u dalších jeho kousků, je kamera která předběhla dobu…Nevím proč ale tenhle film na mě prostě zapůsobil, určitě se k němu budu vracet!!!

5. září 2008
avatar uživatele
80 %

Veľmi zaujímavý film. Aj keď je dosť dlhý. Vždy keď prepínam a narazím naňho, nejde ho prepnúť. Má krásny dej a je veľmi pútavý. Aj keď nemám v obľube "historické" filmy, tento je naozaj dobrý.

11. srpna 2008
avatar uživatele
100 %

Okouzlující

Tento film byl okouzlující. Chladný,prostě o životě. Vypravěč nemá žádné emoce, prostě vypráví. Redmond chce být gentlemanem, ale když mu to osud dopřeje, stane se z něj hulvát. Když vojáci jdou, tak umírají. Není tady žádné citové zabarvení, prostě je to konstatování. Je to film krásný svým podivným způsobem pro realitu. Nejde jinak než sto.

5. března 2008
avatar uživatele
100 %

Proste Kubrick

Co jineho rict a co jineho by tento uzasny film vystihovalo lepe nez souslovi "proste Kubrick"? Stanley je genius, jeho pociny se mi vzdy libily - vic nez to (tedy az na posledni rozpacite Eyes Wide Shut); a Barryho Lyndona radim k tem nejlepsim snimkum, co muj oblibeny reziser natocil. Historicky film na me jeste nikdy neprenesl naladu te doby, vetsinou je to jen rezba hollywoodskych rozmeru nebo trapny pokus o komorni drama s malymi naklady. Kubrick vsak dokazal vytvorit atmosferu za pomoci skvele kamery, poslusnych hercu a hlavne za nadherneho doprovodu hudby - jak je to u nej zvykem, vazna hudba neprestala hrat ani pri dialozich, jen pri valecne sekvenci si dala pauzu (a to vskutku pusobivou). Barry Lyndon se o nic nesnazi, je to klasicka kubrickovstina - prvni pulku clovek jenom zira, co vsechno se deje, v druhe pulce se zas vse pomalu vlece, akci se vyhyba sirokym obloukem a to vubec neni na skodu. Je tedy pravda, ze jsem mela co delat, abych film dokoukala do konce, protoze me to po chvili vzdy zacalo nudit (prestavala jsem mit silu se soustredit), na tom vsak vubec nezalezi, jelikoz zabava neni na filmu to hlavni. Navic kdyz si na tento snimek vzpomenu, vybavuji se mi obrazy (dodam ze nadherne) a ne slova, to je snad sen kazdeho rezisera, ne? Zaverem tedy shrnu, ze koukat se na Barryho Lyndona je jako cist dobrou poezii - abyste z toho neco meli, musite se opravdu koncentrovat, po par versich odlozit a nechat pusobit. Sama jsem se ted na Barryho Lyndona nalakala. Asi si ho jdu pustit.

30. srpna 2007
avatar uživatele
100 %

Nádherný film!!!

Barry Lindon má skvělou atmosféru, která je mistrovsky podtržena hudbou. Někomu by se možná tento film mohl zdát trochu zdlouhavý, ale myslím, že osud Raymonda je natolik zajímavý a natolik zajímavě ztvárněn, že nějaké tři hodiny tady vůbec nehrají roli. Kromě už zmíněné atmosféry filmu a hudby mě totálně vzaly i některé scény. Za zmínku určitě stojí souboj ke konci filmu, který mě úplně vtlačil do křesla. Nebo moment kdy Raymond jede se svou novomanželkou v kočáře a foukne jí dým do obličeje..... Prostě klenot....

14. ledna 2007
avatar uživatele
90 %

Lischen

Na rok 1975 je to zajímavé dílo a už jméno režiséra slibovalo zajímavou podívanou. Jsem zhýčkaný dnešními filmy, kde se scény rychle mění, stále se něco děje a do toho všeho zní hudba, ale jednou za čas se rád podívám i na film typu Barryho Lyndona. První polovina mě hodně bavila, často se měnily postavy, prostředí i příběh. Ale druhá část už bohužel nebyla tak pestrá a jen jsem čekal jak vše dopadne...

6. října 2006
avatar uživatele
90 %

Plátno 18. století

Opravdu pozoruhodný film pozoruhodného pana režiséra- Stanleyho Kubricka. Celý snímek je skutečně koncipován jako malířská plátna soudobých umělců a to do absolutně posledního detailu(pozadí, kostýmy, líčení herců). Samotní herci mi připadali pouze jako stylizované figurky, které posunuje na šachovnici "pomalého" 18. věku vševědoucí génius-režisér. Ale nejen formální stránka filmu je zajímavá, ale i děj stojí za to. Životní úděl chudého neurozeného muže byl ve věku elegantních soubojů skutečně předem odsouzen k nešťastnému konci, i když se hlavní hrdina chce za každé situace "chovat jako gentleman". Film mě po všech stránkách opravdu zaujal a i přes jeho "neakčnost" jsem se u něj ani chvíli nenudila. Nezapomenutelné scény byly asi všechny. Úplně nejvíc mi asi v paměti utkvěly dvě. V jedné Barry podstupuje vyhlášenou pruskou uličku a v druhé se jako řadový voják účastní jedné nevýznamné bitvy sedmileté války. Nesmyslmost násilí je tu zobrazenana naprosto dokonale a netradičně-obě scény jsou totiž úplně bez hudby i nějakých výraznějších zvuků a divák se zhruba 2-3 minuty(připadalo mi to nekonečně dlouho) dívá ná mlácení člověka nebo na padání zastřelených vojáků v jedné řadě po druhé, asi nejhorší na tom je, že nikde není ani vidět krev a lidé padají opravdu jako cínoví vojáčči ve strategické hře. Prostě film vybroušený jako diamant do nejmenšího detailu. Bohužel působí právě kvůli své dokonalosti trochu chladně, takže proto ubírám 10%.

6. října 2006