NÁZORY K FILMU
...
Dějiny. Literatura. Konspirace.
Nejsem velkým znalcem anglických dějin a literatury, což je nejspíš dobře. Atmosféra zabláceného Londýna a přilehlých vesnic z doby alžbětinské v mých očích fungovala, stejně jako základní nápad. Všemožným konspirátorům a jiným demagogům sice moc nefandím, ale pokud se neberou moc vážně, dokážou mě pobavit. Je trochu škoda, že příběh mezi velkým množstvím postav postupně ztrácí dynamiku a závěrečné „velké odhalení“ není překvapivé a přichází přibližně půl hodiny po tom, co měl film skončit.
...
Filmové vysvobození
Anonymous byl jediným strhujícím filmem roku 2011, jediný, po jehož shlédnutí jsem o něm ještě přemýšlel. Děj byl nepředvídatelný, složitý, zamotaný a když ke konci filmu dojdete k poznání a všechno se Vám vyjasní, tak není lepšího pocitu při sledování filmů. Neskutečná dobová atmosféra, tajemná, šerá a tolik opravdová a dechberoucí. Vše ve filmu výborně sedělo, načasování, výkony herců a další. Avšak přes všechno perfektní by byl film ničím, bez hudby, která byla tak perfektně pasující, že vystihovala situace stejně dobře jako obraz na plátně. Jedinečný a jediný "opravdový" film roku. Anonym jež byl vlastně velice osobním dílem.
...
Tak to vidím já...
Mělo to kousek k tomu, aby to bylo skvělé. Ale v té ukecanosti je moc málo dramatu. Ke konci už jsem to jen prozíval. Pro Emmericha ale slušné vysvobození.
...
Bijte mě, kamenujte, nadávejte, ale já mám prostě Rolanda Emmericha svým způsobem ráda. Nepopírám, že se mi zježily chlupy na těle hrůzou, když režisér velkolepých, více či méně povedených, „katastrofáren“ sáhl po tématu spíše komornějšího rázu, ale co už, mám ráda odvážné lidi. Anonym je povedená věcička s originálním pohledem na dobu Williama Shakespeara. Vyhráno má ten, kdo napne veškeré své šedé buňky mozkové a dostane se přes úvodní blázinec v ústředních postavách, kdy mu maximálně bude jasné, kdo je tady tou královnou Alžbětou. Přeskakování v datech a nezměrné množství postav je dle mého totiž jediným kamenem úrazu. Jakmile utřete zpocené čelo a zahodíte archy papírů s poznámkami kdo je kdo, ve kterých by se sotva i prase domácí vyznalo, pak je všechno už v pořádku. Konspirační teorie hadr, chtělo by se mi říct. Z famózního autora oblíbených děl udělat negramotného ochmelku se zálibou v ženských klínech, to chce notnou dávku odvahy. To už ani nezmiňuji skutečnost, že Alžběta, panenská královna, skončila jako ženská veselá v rozkroku s armádou nemanželských dětí. Najít si oblíbenou postavu, nebo někoho, na koho by se dal upřít zrak a jehož herectví by se dalo pochválit, nebo pomluvit, je docela boj, ale považovat se to dá i za chytrou taktiku. Stihnou se vám na obrazovce mihnout příjemné i nepříjemné herecké tváře, ale na žádné z nich nestihne celý film stát, natož pak padat. Hlavním tahounem zůstávají drobné i větší dvorské intriky a velkolepé pódiové záběry Shakespearových děl. Emmerich by nebyl Emmerichem, kdyby nám nenaservíroval ani obsáhlé pohledy na historický Londýn a exkluzivní záběry na pohřeb královny Alžběty na zmrzlé Temži. Já osobně chválím a chrochtám si blahem, protože po prvopočátečním šoku z toho, do čeho se pan režisér pustil, jsem momentálně nadšená a dovedu si představit, že by se tohoto typu filmů držel i v budoucnu. A oscarová nominace za kostýmy? Zasloužená!
...
pěkná konspirační teorie
Mně osobně se film Anonym líbil, přestože recenze mu dávaly částečně "na frak". Líbí se mi konspirační teorie, že všechno nemusí být tak, jak nás učili ve školách :-) mohlo to být místy až přehnané, ale proč ne? Kdo z nás v těch dobách žil? Ne, vážně, byla jsem se zážitkem v kině moc spokojená a určitě bych film dalším zájemcům s klidným srdcem doporučila! Navíc třeba hudba a výprava byly výborné!