INFORMACE O FILMU
Na první pohled jsou Burnhamovi šťastnou rodinou, kde je vše zalito sluncem. Pohodlný dům, auto kvalitní značky, půvabná dospívající dcera studující na správné škole, rodiče úspěšní ve svém povolání. Nikdo se tedy nediví, že paní Burnhamová (Annette Beningová) je věčně samý úsměv - alespoň na veřejnosti. Ve skutečnosti je ale všechno jinak. Obraz dokonalosti matce Carolyn a dceři Jane neustále kazí otec Lester (Kevin Spacey). Není tím ramenatým, snědým „plejbojem“ a co je horší, začíná stále častěji dávat najevo, že se mu nedaří a že je nespokojen se svým životem. Dokud jen odmítá roli, kterou stovky jemu podobných odevzdaně hrají, aby měli klid, je to pro rodinu sice obtížné, ale únosné. Ještě včera nerozhodný a zakřiknutý Lester se ovšem rozhodne „krizi středního věku“ řešit nečekaně radikálně. Dojde mu totiž, o co v životě jde: o splnění snů a tužeb, které člověk má. Už nikdy nebude ubožák!
Originální dílo, které katapultovalo Sama Mendese mezi režisérské hvězdy, vyniká především výbornými hereckými výkony, skvělými dialogy a velmi nápaditým režijním pojetím. Drama získalo pět Oscarů: za nejlepší film, režii, scénář, herecký výkon v hlavní roli (Kevin Spacey) a kameru. Nominována byla i vynikající Annette Benningová za hlavní roli, hudební skladatel Thomas Newman (který sám sebe od té doby ve svých kompozicích poněkud vykrádá) a střihač Tariq Anwar.
Režisér zamýšlel původně natočit výstřední komedii o navenek spořádané americké rodině ve stylu bratří Coenů, výsledkem je však nemilosrdná, ironická, avšak zároveň absurdně humorná i poetická sonda do mikroklimatu vztahů několika příslušníků amerických středních vrstev. Tvůrci dbají na detailní prokreslení psychologie všech zúčastněných; v případě vypravěče Lestera i prostřednictvím vnitřního hlasu a barvitých, jemně eroticky laděných vizí. Pozoruhodným prvkem jsou „amatérské“ videozáběry, pojaté jako „zhmotnění“ Rickyho myšlenek. Většinu z nich natočil režisér sám.
Ocenění:
Oscar 1999 - hlavní herec (K. Spacey), kamera, režie, film, původní scénář; nominace: hlavní herečka (A. Bening), střih, hudba
Zlaté glóby - režie, film (drama), scénář; nominace: hudba, herec v dramatu (K. Spacey), herečka v dramatu (A. Bening)
BAFTA - cena Anthonyho Asquitha za hudbu, kamera, střih, film, hlavní herec (K. Spacey), hlavní herečka (A. Bening); nominace: masky, vedlejší herec (W. Bentley), vedlejší herečka (T. Birch), vedlejší herečka (M. Suvari), výprava, původní scénář, zvuk, cena Davida Leana za režii
Český lev - zahraniční film
César - nominace: zahraniční film
Australský filmový institut - zahraniční film
Bodil Awards - americký film
Broadcast Film Critics Association Awards - režie, film, původní scénář
Chicago Film Critics Association Awards - herec (K. Spacey), režie, film, nejnadějnější herec (W. Bentley)
Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - herec (K. Spacey), režie, film
Florida Film Critics Circle Awards - herec (K. Spacey), režie
Grammy Awards - nahrávka soundtrackového alba pro film, televizi nebo jiné vizuální médium
Italian National Syndicate of Film Journalists - režie zahraničního filmu
Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (K. Spacey), režie, film
Las Vegas Film Critics Society Awards - herec (K. Spacey), film
London Critics Circle Film Awards - herec (K. spacey), herečka (A. Bening), režie, film, scénář
Los Angeles Film Critics Association Awards - režie
Lumiere Awards - zahraniční film
National Board of Review - film, průlomový mužský výkon (W. Bentley)
San Diego Film Critics Society Awards - herec (K. Spacey), herečka (A. Bening), film, vedlejší herečka (T. Birch)
Toronto Film Critics Association Awards - herec (K. Spacey)