3:10 Vlak do Yumy
RECENZE FILMU
Pokud je western žánr na vymření, je rok 2007 rozhodně příhodné nazvat reinkarnační. Do amerických kin před několika týdny vstoupil film Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem a už nějaký ten pátek se kinosály prohání 3:10 to Yuma. Oba snímky se netají oscarovými ambicemi. Dokáží ovšem také vydělat dostatek peněz? V otázce oživení žánru je tento aspekt snad nejdůležitějším činitelem. Snad každý zná Vinnetoua, ale poslední dobou si kolty k pasu moc herců nepřipnulo. Neslavně skončil Raimiho pokus o zpopcornění westernu v podobě Rychlejší než smrt, Wild Wild West zachraňoval Will Smith a Costnerovo dítko Krajina střelců průlom také nepřineslo.3:10 to Yuma stál na dnešní poměry „ubohých“ 55 milionů dolarů a to se v něm kočkují Crowe s Balem. Přesto však na sebe Yuma v Severní Americe nedokázala vydělat. Zbytek světa ji sice z černých čísel vytáhne, ale je dost pravděpodobné, že kapsy producentů se nadobro zavřely a my budeme rádi, když se někdy objeví nezávislá podívaná ve stylu Jarmuschova Mrtvého muže.
Jelikož jsem viděl pouze letošní remake, vyhnu se jakémukoliv srovnávání s originálem Cesta za záchranou z roku 1957. 3:10 to Yuma má hned několik předností, ale trpí i pár neduhy, které jsou v zásadě maličkosti, ale i drobná vada na kráse může znamenat vážný problém. Tím úplně největším je téměř dvouhodinová stopáž. V době plné tříhodinových velkoprodukcí se mohou zdát dvě hodiny zanedbatelnými, to by ovšem film nesměl disponovat značně holým příběhem, na který se sice scenáristé snažili nabalit klasická příběhová klišé, ale hodina a půl by filmu přece jen slušela daleko lépe. Zkrácením by se tvůrci vyhnuli scénám, které pro svou neprokreslenost a dějovou zbytečnost působí jako palčivě rušivý element.
James Mangold není nijak zvlášť originální či talentovaný režisér. Zato si však umí dát dobře dohromady dvě a dvě a vybrat si scénář. Přesto je to právě on, kdo brzdí 3:10 to Yuma v rozletu nejvíc. Pár hodně zajímavých scén film přece jen nabízí, ale nemůžu se ubránit dojmu, že to Mangold prostě někde očuměl a adaptoval to za své. Jenže ve dvou hodinách se nemůže věčně schovávat za herce, hudbu a kameru. Viditelné je to na poslední půlhodince, kdy se celková atmosféra filmu rozprskne na všechny strany a Mangold nedokáže sníst, co si nadrobil. Když nechal pracovat Crowa a Balea, šlo všechno jako na drátkách, ale zapojit fantazii a natočit třaskavou old-school akci, to už pro kdejakého patlala není. Nechci se Mangolda nějak dotknout, protože ta akce je veskrze průměrná, což by v mnoha filmech stačilo - ale nikterak tady.
Co si budeme nalhávat, hlavní devízou 3:10 to Yuma je herecké obsazení. Christian Bale a Russell Crowe už mnohokrát dokázali, že patří do první hollywoodské ligy a navíc Crowe má s každou rolí v poslední době zaděláno na Oscara. Nejinak to bude i letos (to ještě do kin přijde American gangster!!!). Russell Crowe „vyžral“ tu lepší postavu a na rozdíl od Balea ji mohl rozvíjet už od začátku. Jeho desperát byl mimořádně dobře napsaný a Crowe hned od první minuty, kdy se na plátně objeví, předvádí hereckou exhibici, na níž je radost pohledět. Christian Bale má naproti tomu do půlky filmu svázané ruce a vlastně ani nemá šanci nic předvést. To se naštěstí změní a Baleův výkon postupně graduje. Těmhle dvěma sympaťákům to spolu náramně klapalo a herecky si vyhověli.
V lesku dvou megahvězd se dokázal prosadit už jen jeden z herců. Ben Foster na první pohled dokáže zaujmout diváka (to si pište, že ho nepřehlédnete) a jako zvrhlý zabiják je výborný (kdo by to do Angela z X-men 3 řekl). Dál už je to jen přehlídka průměrného Alana Tudyka a Logana Lermana, nenápadného Petera Fondy a tragického (a dle mého názoru sem se naprosto nehodícího) Luka Wilsona.
3:10 to Yuma je rozhodně nadprůměrná podívaná a díky Russellu Crowovi by se mohlo i oscarově blyštit. Na druhou stranu, s lepším režisérem to mohl být nezapomenutelný zážitek. Takhle si jen počkám, jestli z toho bude alespoň nějaká ta nominace. Určitě Yuma v přímém souboji porazí Jasseho Jamese (Brad Pitt přece jen tolik hereckého talentu jako Crowe/Bale nemá). Na reinkarnaci žánru bych to ovšem rozhodně neviděl. Western tak půjde asi na pár let k ledu. Pokud bych si troufl film k něčemu přirovnávat, asi bych střelil od boku Hombre. Řekl bych to hlavně kvůli podobnému tempu vyprávění a nápadně se podobajícím postavám, které ztvárnil Russell Crowe respektive Paul Newman. Takže jestli máte rádi westerny, Hombreho, Butche a Sundance, Vinnetoua a Oldu šetrnýho (ehm Old Shatterhanda), hurá do kina.
hodnocení
80 %
jedním dechem
Skvělý western s uhrančivým Russellem Crowem a dobrým Christianem Balem, který se vyplatí vidět.
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.