Začíná Music on Film – Film on Music 2006
3. ročník mezinárodního festivalu hudebních filmů Music on Film – Film on Music (MOFFOM) začíná již tuto středu 18. října. Rozbíhá se tak maratón více než 120 unikátních hudebních filmů, dokumentů a videoklipů, koncertů, projekcí filmů s živým hudebním doprovodem, party a diskusí se zahraničními režiséry.
Hned v první den mohou návštěvníci vidět např. film American Graffiti režiséra George Lucase z roku 1973 o automobilové a rozhlasové kultuře v Americe 60. let či film „Du Shtetl a Broadway“, který je poutavým dokumentem rozkrývajícím neznámou historii židovských kořenů velké části americké populární kultury dvacátého století. Večer se rozběhne také hudební program (DJs a koncerty), který bude festival doprovázet v kavárně Lucerny po celou dobu a bude z velké části přístupný zdarma.
Festival „obsadí“ od 18. října pražská kina Lucerna, Světozor, Ponrepo, Evald, Městskou knihovnu v Praze, Francouzský institut a Španělskou synagogu, která zažije projekce filmů vůbec poprvé. Všechny filmy v cizích jazycích budou mít české i anglické titulky. Více o programu na www.moffom.org.
K velkým lákadlům festivalu budou patřit tematické projekce následované koncerty v kině Lucerna od 20 hodin: 19. říjen se diváci přenesou do střední Asie – budou promítnuty krátké dokumenty Saodat Ismailové o Kyrgyzstánu a Uzbekistánu a proběhne koncert Central Asian Prague Ensemble se speciálním hostem Bakytem Chytyrbaevem (člen skupiny Tengir-Too z Kyrgyzstánu). 20. říjen bude ve znamení židovské kultury. Klasický němý film „Der Golem“ z roku 1920 doprovodí živou hudbou kanadský hiphopový mág Socalled spolu s dalšími hudebníky (např. houslista Vojta Lavička či rapper Gipsy). Socalled smíchá hudbu ze všech českých filmů o Golemovi (např. „Císařův pekař, pekařův císař“) a sám bude ovládat dva samplery, gramofony, hrát na akordeon, piano a rappovat v jidiš a angličtině. 21. října bude promítnut jihoafrický film „A Lion´s Trail“, který bude následován koncertem Jiřího Pavlici, Hradišťanu a předního jihoafrického hudebníka (a šamana) Madala Kuneneho z kmene zulu. Závěr festivalu 22. října bude patřit premiérovému promítání nového DVD skupiny The Plastic People of the Universe a koncertu této undergroundové legendy. Dokument ukáže unikátní a dosud nezveřejněné záběry – např. koncerty s Lou Reedem, Frankem Zappou, Allenem Ginsbergem či Václavem Havlem.
Vstupenky na jednotlivé projekce filmů stojí 75,- Kč, projekce s živou hudbou 150,- Kč, 5-denní festivalový pasy 500,- Kč, 3-denní 250,- Kč. Pro držitele karty ISIC platí slevy. Akreditace jsou k dostání ve festivalovém centru v kavárně kina Lucerna, vstupenky na jednotlivé projekce pak na pokladně jednotlivých kin.
Ve středu také začínají přijíždět první zahraniční hosté. K nejzajímavějším bude patřit určitě britský filmař Julien Temple, který režíroval videoklipy Rolling Stones, Davida Bowieho a dalších, a který osobně uvede své unikátní dokumenty o Sex Pistols či historii festivalu v Glastonbury. Cenu za celoživotní přínos kromě Juliena Templa obdrží také William Ferris, alias „profesor blues“. K dalším výjimečným hostům bude patřit „guru world music“ Simon Broughton, hlavní postava festivalu Womex, šéfredaktor časopisu Songlines a autor dokumentů např. o hudbě sufi či o zpěvačce fadó Marize. Další bude Alexander Hacke, člen kapely Einstürzende Neubauten, který spolu s režisérkou (a manželkou) Daniellou di Picciotto uvede film „On Tour with Neubauten.org“ pojednávající o komunitě fanoušků této industriální skupiny.
Další zajímavosti z programu festivalu:
3x světová premiéra na MOFFOMu
Kromě dokumentu o Plastic People of the Universe uvede MOFFOM další dvě světové premiéry. Prvním z nich je film „Mariza and the story of fado“ o portugalské zpěvačce stylu fado Marize, kterou diváci mohou znát např. z loňského festivalu Colours of Ostrava. Režisérem je již zmiňovaný host festivalu Simon Broughton. Poslední světovou premiérou je uvedení nového filmu „As Old as My Tongue“ (r. Andy Jones) o životě legendárního zanzibarského zpěváka Bi Kudede, držitel ceny za celoživotní přínos z festivalu WOMEX 2005, který je zároveň ve věku 93 let v současné době na prvním evropském turné.
Filmy a hosté ze střední Asie
Ve spolupráci s Aga Khan Music Initiative MOFFOM uvede několik unikátních filmů o hudbě střední Asie včetně večera, který spojí projekce, živou hudbu a tanec z této fascinující oblasti světa. Unikátem bude také návštěva a diskuse se ženami z Uzbekistánu a Tadžekistánu – např. režisérka Saodata Ismailova, držitelka mnoha cen (např. z festivalu Jeden Svět 2004).
Host William Ferris, alias „profesor blues“ z USA
Cenu za celoživotní přínos obdrží v rámci festivalu MOFFOM Willam Ferris, mezinárodně uznávaný expert na hudbu amerického jihu. Jeho dílo bylo nominováno na Pulitzerovu cenu a byl jmenován Billem Clintonem ředitelem organizace US National Endowment for the Humanities. MOFFOM uvede jak výběr jeho nejzajímavějších dokumentů např. o blues z oblasti delty řeky Mississippi, o B. B. Kingovi, afro-amerických kostelech a náboženství, gospelové hudbě a africké kultuře v USA, tak i výstavu jeho fotografií v kině Světozor a několik přednášek o historii blues.
Pocta Ladislavu Rychmanovi
MOFFOM uvede populárními muzikály „Dáma na kolejích“ které doplní projekce neznámých Rychmanových snímků o českém folklóru z 50. let.
Hudba New Orleans
MOFFOM uvede výběr starších i nových filmů o této hudební Mecce. Nové snímky se zaměřují na následky hurikánu na tamější hudební život. Nebudou také chybět koncerty neworleanské hudby.
Alternativní Mozart 2006
Jako součást mozartovského roku představí MOFFOM českému publiku filmy, které nabídnou neočekávaný a netradiční pohled na tohoto slavného skladatele – např. film Larryho Weinsteina „Mozartovy koule“, film Ingmara Bergmana „Magická flétna“ či film ukazující Mozartův vliv v Africe a Karibiku. Festival ve spolupráci s Českou televizí uvede také současný dokumentární „megafilm“ „In Search of Mozart“, přítomen bude jeho režisér Phil Grabsky.
Klasické hudební filmy
Jde např. o průkopnický hollywoodský film „American Graffiti“ (režie: George Lucas, 1973) o automobilové a rozhlasové kultuře v Americe 60. let.
Unikátní videoklipy z produkce Link TV a jihoafrické Gallo Music Group
10 filmů, které si nesmíte nechat ujít:
• „Glastonbury“ (r. Julien Temple) – unikátní dokument o historii tohoto hudebního festivalu vytvořený ze 700 hodin materiálu posbíraných za 30 let od fanoušků a diváků
• „Saving Jazz“ – dokument o ničivých následcích hurikánu Katrina na hudební život New Orleans a úsilí jazzového fotografa Hermana Leonarda o záchranu místní komunity i hudby
• „Lion´s Trail“ (r. Francois Verster) – přes 16 cen na nejrůznějších festivalech, vítěz ceny Emmy v kategorii „News and Documentary“, pojednává o nejslavnější písni v historii africké hudby
• „Sufi Soul: the Mystic Music of Islam“ (r. Simon Broughton) – jeden z nejúspěšnějších televizních pořadů poslední doby o roli kultury v islámu
• „Beastie Boys, 50 kamer a 40 tisíc očí“ – originální dokument z koncertu hip-hopových legend Beastie Boys, který natočilo padesát diváků amatérskými kamerami
• „Mountain Music of Kyrgyzstan“ (r. Saodat Ismailova) – první festivalové projekce dokumentů Aga Khan Music Initiative, která se stará o zachování tradičních hudebních forem ve střední Asii. Bakyt Chytyrbaev, jeden ze zobrazených umělců, bude na festivalu také živé koncertovat
• „Der Golem“ (r. Paul Wegener) – němý německý film za doprovodu živé hudby kanadského hip hopového mága Socalleda a dalších židovských a romských muzikantů
• „Mariza and the story of fado“ (r. Simon Broughton) – viz výše
• „As old as my tongue“ (r. Andy Jones) – viz výše
• „Vera Legenda di Tony Vilar“ (r. Giuseppe Gagliardi) – za účasti režiséra a hlavní hvězdy Peppe Voltarelli, zpěváka známé italské kapely Il Parto della Nuvole Pesanti, který zahraje sólo koncert po projekci filmu
+ 1 navíc: oficiální dokument o kapele The Plastic People of the Universe – vůbec první uvedení
Zdroj: smART communication