10. 7. 2012

MFF Karlovy Vary 2012

V době od 29. června do 7. července probíhal Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, který si letos odbyl svůj 47. ročník. A přestože tento rok byla festivalová atmosféra poněkud unavenější, sály prázdnější, fronty kratší a na ulicích jste potkali víc pařmenů než skutečných diváků, programová nabídka byla více než uspokojivá.


Ve dvaceti programových sekcích se dalo najít celkem 218 filmů, z nichž 34 bylo krátkometrážních a 56 dokumentárních. 23 snímků bylo promítáno ve světové premiéře a letos poprvé se poprvé promítalo i ve formátu 3D. V hlavní soutěži se utkalo 12 titulů, mezi nimiž mělo zastoupení i Česko, a to díky novince režiséra Marka Najbrta Polski film.

Jméno Najbrt je spojeno s Vary i dlouhodobě – prostřednictvím bratra Marka Najbrta Aleše, grafického designéra, který již od roku 1995 stojí za vizuální tváří festivalu. Má na svědomí tedy i letošní minimalistické logo festivalu, kterým se stala číslice 47. Ta neznačí pouze počet ročníků, ale má i své další opodstatnění. V roce 1947 se festival poprvé konal v Karlových Varech, kam se po svém prvním ročníku přesunul z Mariánských lázní. Ve stejné roce se narodil současný prezident festivalu Jiří Bartoška, kterému bylo právě 47 let, když v roce 1994 festival do svých rukou přebíral.

Ale zpátky k programu. Kromě filmových novinek, které byly natočeny během uplynulého roku jste jako každý rok mohli v programu nalézt také časem prověřené klasiky. Asi největším lákadlem, které umělecký ředitel festivalu Karel Och pro návštěvníky připravil, byly remasterované verze děl dvou režisérských velikánů – Formanovo Hoří, má panenko a slavný velkofilm Lawrence z Arábie Davida Leana. V novém hávu se představila i britská válečná komedie Život a smrt plukovníka Blimpa. Svých vlastních programových sekcí se dočkali další dva významní režiséři. Prvním z nich byl Francouz Jean-Pierre Melville, který byl připomenut mimo jiné i svými spolupracemi s Jean-Paulem Belmondem nebo Alainem Delonem. Druhým byl Michelangelo Antonioni. Pokud byste ale v programu hledali jeho slavné snímky jako Zvětšenina nebo Dobrodružství, hledali byste marně. Antonioniho sekce byla věnována především jeho krátkometrážní tvorbě.

Filmové vzdělání jste si mohli doplnit i prostřednictvím Trnkových Starých pověstí českých, Jirešova Žertu nebo slovenského Slnka v sieti režiséra Štefana Uhera. Od těžkých dramat a artu vysoké úrovně byla tradiční možnost si odpočinout u půlnočních filmů, z nichž jeden – novou verzi Draculy - přijel osobně představit klasik italského hororu Dario Argento, Variety upozornilo na deset evropských režisérů, hudebně opojila 2012: Hudební odysea a zajímavý byl i doprovodný program festivalu. Jeho nejzajímavější částí byla jistě možnost vychutnat si v letním kině filmový klenot z roku 1922 Upír Nosferatu s živým doprovodem Karlovarského symfonického orchestru.

Letošní ročník určitě nebyl bez chyb - spadlý rezervační systém, včas nezkontrolované kopie filmů, což zabraňovalo prodeji vstupenek, opět jediná uzavřená projekce novinky Woodyho Allena (po obdobné loňské situaci se stává tradicí) nebo poněkud morbidní a nedůstojná festivalová znělka Otakara Vávry. V kontextu s celým festivalem se ale jednalo o maličkosti, které se naštěstí odehrály především v úvodu filmového týdne a na něž se dalo v jeho průběhu snadno zapomenout.

Pokud jste neměli možnost být přímo na festivalu nebo jste během něj nestihli vidět vše, co jste vidět chtěli, můžete využít ozvěny festivalu Šary Vary, které budou probíhat od 7. do 15. července v pražských kinech Aero a Světozor. Z kompletní nabídky festivalu nabídnou ozvěny 34 titulů.



Přehled cen

SOUTĚŽNÍ SEKCE
Velká cena - Křišťálový glóbus
Henrik

Zvláštní cena poroty
Román o jednom masakru

Cena za režii
Rafaël Ouellet / Kamion

Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Leila Hatami / Poslední krok

Cena za nejlepší mužský herecký výkon
Henrik Rafaelsen / Henrik
Eryk Lubos / Zabít bobra

Zvláštní uznání
Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek za roli ve filmu Polski film
Yiannis Papadopoulos za roli ve filmu Chlapec pojídající ptačí zob


NA VÝCHOD OD ZÁPADU - SOUTĚŽNÍ SEKCE
Cena Na východ od Západu
Dům s věžičkou

Zvláštní uznání
Aurora


SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ
Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut
Poslední záchranka v Sofii

Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut
Příběh pro Modlinovy

Zvláštní uznání
Soukromý vesmír


FÓRUM NEZÁVISLÝCH
Cena Nezávislá kamera
Smrt člověka na Balkáně


Divácká cena deníku Právo
Hasta la vista!

Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Helen Mirren, Velká Británie
Susan Sarandon, USA

Cena prezidenta MFF KV
Josef Somr, Česká republika


NESTATUTÁRNÍ CENY
Cena mezinárodní filmové kritiky (FIPRESCI)
Poslední krok

Cena Ekumenické poroty
Kamion

Zvláštní uznání
Na slaměné cestě

Cena FEDEORA
Poupata

Cena NETPAC
Za kopcem

Cena Europa Cinemas Label
Román o jednom masakru

2mig1
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!