23. 7. 2006

Filmové pecky 2006 (4. část)

Ať už v červenci přijedou do kin pixarovská Auta či připluje Petersenův Poseidon, tento měsíc pořád patří jedinému člověku. Nebo spíše nadčlověku, řeč je totiž o Supermanovi a jeho návratu, který na plátno převedl Bryan Singer. Superman se zkrátka vrací a my si představíme tři důvody, kvůli kterým bychom se na něho měli tak těšit…

Důvod 1. – režisér

Bryan Singer je třída! Nejprve natočil festivaly ceněný snímek Veřejný kanál (1992), oscarové krimi-drama Obvyklí podezřelí (1995), uznávanou adaptaci novely Stephena Kinga s názvem Nadaný žák (1997), no a poté se vrhl rovnou na X-Meny (2000). Jeho první komiksový snímek se ihned zařadil mezi ty nejlepší a právě prvními X-Meny Singer rozpoutal onu vlnu novodobých komiksových adaptací, v nichž se klade větší důraz na psychologii postav než na akční scény. Film se stal klenotem pro miliony fanoušků a vydělal dost na to, aby mohlo vzniknout pokračování, vlastně celá trilogie. S druhým dílem Singer zasadil definitivní ránu, neboť X-Men 2 (2003) se staly o třídu lepšími i výnosnějšími než jejich předchůdce, a tak se Singer mohl vesele připravovat na natáčení trojky, samotného závěru své trilogie, u něhož měl slíbenou prakticky absolutní tvůrčí svobodu i tučný honorář. V tu chvíli však přišla nabídka, která se neodmítá. Totiž režie Supermana. A jelikož je Singer již od malička jeho obrovským fandou a první filmový Superman Richarda Donnera patří mezi jeho nejoblíbenější filmy, režii třetích mutantů přenechal (naneštěstí) kamarádovi Brettu Ratnerovi a střemhlav se vrhl do náročného natáčení nejdražšího snímku všech dob! Fakt, že to se svým hrdinou myslí Singer opravdu vážně, potvrzuje i to, že režisér už zpočátku nebral svůj snímek jako remake, ale jako volné pokračování dvou prvních Supermanů z let 1978 a 1980 (zbylé dva otřesné díly raději vynechal).
Bryan Singer je mnohými považován za jednoznačně nejlepšího režiséra komiksových adaptací, takže doufejme, že na režijní židli seděl po celou dobu natáčení opravdu ten správný člověk. Superman si přeci jenom zaslouží nějakého toho super-režiséra.

Důvod 2. – nejdražší film

Mami, mami! Byl jsem na nejdražším filmu všech dob!!! Tak přesně tímhle se budete moci chlubit po zhlédnutí nového Supermana. Už jen ten fakt, že celý projekt stál více než 250 mil. dolarů, je dostatečný důvod pro to, aby na to každý šel do kina. Nebo ne? Takový extrémní rozpočet zaručuje velkolepou podívanou, podobně velkou jako rovněž vééélmi drahý King Kong Petera Jacksona. Ostatně jak říkají zámořští filmoví kritici: „Je to ohromné! Superman se vrací je snímek stvořený pro filmové plátno a jakákoliv jiná podoba mu zkrátka nesluší, stejně jako Titanicu a novému King Kongovi.“
Ohromný rozpočet zajišťuje režisérovi i volnost v oblasti počítačových efektů. A těch má být ve snímku opravdu požehnaně. Krom pasáží, ve kterých Superman v letu zachraňuje padající letadlo, nás čeká i výlet do vesmíru, návštěva planety Krypton, souboje s hračkami Lexe Luthora a mnoho dalších lahůdek, jež připomenou, do čehože se to vlastně ty prachy vrazily. Superman se vrací obsahuje rovných 1 400 počítačových triků, bude se navíc jako první „normální“ kino-film v historii promítat v kinech IMAX, v samotném snímku bude pak 20 minut ve 3D (jedná se zejména o Supermanovi létací akrobatická čísla).
Statut „nejdražšího filmu všech dob“ ovšem Supermanovi vydrží jen do května příštího roku, kdy do kin po celém světě vtrhne třetí Spider-Man, jehož rozpočet se zatím (!) pohybuje okolo 300 mil. dolarů.

Důvod 3. – herecké obsazení

„Chtěl jsem prostě a jednouše neznámou tvář. Žádnou hvězdu! Chtělo to něco neokoukaného,“ říká Bryan Singer o důvodu, proč do hlavní role obsadil vskutku neznámého Brandona Routha (měl za sebou jenom pár bezvýznamných mini-roliček). Ten byl vybrán především proto, že se ve skutečném životě svým chováním tak trochu podobá Clarku Kentovi (zřejmě mu občas něco spadne na zem a nosí podobné popelníky) a vzhledově je podobný Christopheru Reeveovi (Superman z Donnerovy klasiky). No…i takhle se dá dostat do nějakého toho megaprojektu.
Kentovu/Supermanovu lásku a zuřivou reportérku deníku Daily Planet Lois Laneovou ztvárnila rovněž nepříliš provařená tvář, kterou je Kate Bosworthová (drama Beyond the Sea). Původně byla do této role zamýšlena např. i (tentokrát opravdová hvězda) Keira Knightleyová.
Že by tak extrémně drahý film neměl v obsazení žádnou hvězdu? Kdepak, není jich sice tolik (do čeho se ty prachy asi vrazily?), ale přece jenom jsou tu. Tou první je špičkový oscarový herec Kevin Spacey, jenž převzal roli „padoucha všech padouchů“ Lexe Luthora po Genu Hackmanovi, který ho výborně ztvárnil v již zmiňovaném Donnerově Supermanovi.
„Můj Lex Luthor nebude tak zábavný jako ten Hackmanův. Já budu spíše takový ten opravdový geniální parchant,“ tvrdí s úsměvem divadelní i filmový herec, který se Singerem točil již před jedenácti lety ve zmiňovaných Obvyklých podezřelých.
Tou druhou hvězdou, která se v novém Supermanovi objeví, je Marlon Brando! Ten zde ztvárnil stejně jako v Donnerově hitu otce hlavního hrdiny a ano, hádáte správně - tento herec je sice už delší dobu po smrti, ale ani to Bryana Singera nezastavilo před tím, aby ho do svého Supermana obsadil, a složil tak další poctu předchozím „supermanovkám“. A tak poprosil samotného Richarda Donnera, aby mu zapůjčil právě ty záběry s Brandem, které před lety skončily ve střižně, on je mohl za pomoci dnešních počítačových vymožeností ve svém filmu použít, a alespoň na pár minut tak zase oživit jednu z největších hereckých osobností. Marlon Brando se vrací!

Premiéra v ČR - 27. července.

Ondra Čížek

Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!