21. 1. 2012

Top - Filmy o filmech

Poslední dobou se ve filmech hodně vzpomíná na staré časy. I do našich kin brzy dorazí vynikající snímky a letošní žhaví oscaroví rivalové (na Glóbech se spravedlivě podělili o nejlepší režii a film) Hugo a The Artist. Oba se nostalgicky vrací na úplné počátky filmového řemesla. I my se tedy vráťme a vzpomeňme si, že filmy o filmařině nejsou žádnou novinkou. Které se obzvlášť povedly?


Ed Wood
Tim Burton a Johnny Depp zase jednou spojili síly. A podle mnohých je právě tato svérázná pocta jednomu filmaři jejich nejlepším výtvorem. Burton skrze pověstného režiséra Eda Wooda, údajně nejhoršího filmaře všech dob, popisuje krásy filmů, jejich natáčení a jejich sledování. Nejsilnější je jistě scéna, kdy se Wood potká s Orsonem Wellesem, který stojí na opačné straně barikády co se pověsti týče, aby oba zjistili, že jejich problémy jsou si podivně podobné.

Život v oblouznění
Zábavná hříčka se Stevem Buscemim v čele navštěvuje jeden nešťastný filmový štáb, který se do svého plánu natočit skutečnou pecku zamotává neustále víc a víc. Tři části filmu, kdy má každá za hrdinu jiného člena štábu, navíc mívají poněkud překvapivé zakončení. Z vizuálního hlediska je zajímavé, jak si Tom DiCillo hraje s barvou. Někdy se snímek černobílý, někdy barevný. Co za tím vězí?

Sunset Blvd.
Legendární kritika hollywoodského pozlátka a jeden z mnoha svědků nelehké doby, kdy se filmy rozmluvily. Pro diváky to byla vítaná změna, pozice velkých hvězd se ale otřásly v základech. Norma Desmmond, právě taková vyhasínající hvězda, každopádně nemá v plánu se jen tak vzdát a plánuje velkolepý comeback. Krutý svět jí ale nepřeje a tvrdé vyústění snímku, smíšené s všudypřítomným černým humorem, nabízí velmi silný divácký zážitek.

Vlivní lidé
Kdepak, celebrity to nemají snadné. Že je trápí problémy mnohem vznešenější, závažnější a velkolepější než nás, obyčejné lidi, bychom neměli zpochybňovat. Hvězdně obsazený snímek, kde září Elizabeth Taylor s Richardem Burtonen (ale mihne se tu i Orson Welles) nás o tom, pokud bychom měli pochybovat, přesvědčí. Vše kvůli letadlu, které mělo přepravit štáb, ale má zpoždění, takže se letištní hala a přilehle prostory staly svědky jedné VIP hry.

Zpívání v dešti
Další snímek, který komentuje dobu, kdy začali i doposud na slovo skoupí filmoví herci poprvé mluvit. Jen tentokrát jde o rozezpívanou komedii. Snad nejklasičtější ze všech klasických muzikálů nemůže nechat v klidu, protože chytlavé melodie a žánru velmi znalý Gene Kelly si nás umí omotat kolem prstu. Technicolorové barvičky a rozezpívané hvězdy měly vždy zvláštní kouzlo.

Mulholland Dr.
I David Lynch natočil svéráznou "poctu" filmu, i když mnohem spíš jde o další z jeho rozborů psychiky a podvědomí hlavní hrdinky. Co se zprvu zdá jako klasický příběh, se nakonec mění v něco... no... něco úplně jiného a hlavu nám to všem zamotá zcela jistě. Pro diváky, kteří mají Lynche rádi, jasná volba. Pro všechny ostatní skoro životu nebezpečné. A pokud by vám to nestačilo, můžete zkusit ještě Inland Empire, kde Lynch motivy z Mulholland Dr. dovádí do naprostého extrému.

8 1/2
Frederico Fellini, jedna z největších ikon filmu, řešil svou krizi středního věku a nedostatku nápadů tak... že o tom natočil film. Jeho hrdina by měl v sympatickém lázeňském prostředí přemýšlet nad novým filmem, místo toho se ale zaplete se slušnou řádkou milenek. Od kinematografie se ale nevzdálí moc daleko, vlastně je jí obklopen tak dokonale, že se jí ani nemůže zbavit. 8 1/2 (název odkazuje na pořadí ve Felliniho filmografii) je dnes hlavně modlou intelektuálů, ale jistě jde o zajímavý film pro každého, kdo se o filmy trochu zajímá.

Tropická bouře
Film, který modlou intelektuálů není zcela jistě, je bláznivá komedie Bena Stillera. Můžeme si sice přiznat, že není úplně dotažená a třeba Zoolander byl větší pecka, už jen za vynikající falešné trailery na úvodu si ale pozornost filmového nadšence zaslouží. I příběh ztracených herců, kteří si myslí, že natáčejí velký blockbuster, i když jsou ve skutečnosti uprostřed války, má ale rozhodně co nabídnout i jako celek.

Americká noc
Truffautova pověstná pocta filmu i filmařům nemůže chybět, protože se podobně jako 8 1/2 stala klasikou sama o sobě. Scény, v nichž režisér (ztvárněný přímo Truffautem) prohlíží výtisky biografií svých vzorů, popřípadě ve snu coby malý chlapec krade fotografie s výjevy z Občana Kanea, mají nezpochybnitelné kouzlo, i když, alespoň co se tempa snímku týče, by šlo lecco namítnout. Jako pocta filmu ale Americká noc funguje bezchybně.

Adaptace
I dnes již bezesporu kultovní scenárista Charlie Kaufman má občas problémy s nápady. Zvlášť když má zadaptovat non-fiction knihu o orchidejích, v níž se nic neděje. I on si poradil tak, že napsal nakonec právě o tom. Jeden z životních výkonů Nica Cage, Kaufmana (který za hrdinu dosadil sám sebe) a Spika Joneze každopádně ve svojí době vzbudil pozornost. Mnoho originálních filmů nevzniká, proto si svým způsobem musíme vážit každého z nich.

Hráč
Tim Robbins coby vůči autorům všemocný producent, který se zaplete do vraždy spisovatele, jehož odmítnul. Robert Altman skvěle vystihuje svět lidí, kterým záleží (musí - jsou na to najatí) jen na výdělku, takže do sebelepšího námětu vecpou Julii Roberts, Bruce Willise a happy end. Je velmi zábavné sledovat kritiku mnohých postupů moderního Hollywoodu jen proto, aby je Altman záměrně všechny také naplnil. Krom toho se prý jedná o snímek s největším počtem oscarových herců v obsazení.

Trhák pana Bowfingera
To samé, jen se značně větším množstvím humoru. Eddie Murphyho a Steva Martina dost možná nesnášíme, ale jedno jim nechat musíme. Příběh producenta, který nesehnal svou hvězdu, tak ji natáčí tajně, aby jeho film přesto vzniknul, má jisté kouzlo a poukazuje na některé nejsměšnější filmařské praktiky. A nakonec je i ten Murphy snesitelný.

Pleasantville
Velmi originální snímek přinejmenším svým propojením formy a obsahu. Sourozenci se dostávají do klasického seriálu, aby objevili zprvu nádherný, ve skutečnosti ale emocionálně vyprázdněný a umělý svět. Postupně učí obyvatele (a zpětně sebe) normálnímu životu a černobílý svět poznává barevnost reality. Hvězdně obsazený kousek v čele s Tobey Maguirem a Reese Witherspoon nabízí nečekanou dávku originality, ale zároveň zůstává nenáročný a příjemný na sledování.

Světla ramp
Světla ramp se ke světu filmu vyjadřují spíš oklikou, ale že se tento pozdní film Charlese Chaplina zabývá spíš odchodem němé éry než změnami na divadle, je zcela patrné. Nostalgické vyprávění muže nepochopeném dobou a nechápajícího dobu zahrnuje mnoho kdysi slavných jmen, které většina diváků uslyšela poprvé promluvit právě nyní - dvacet let po skončení němé éry.

Další vydání série TOP

xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!