6. 11. 2011
Top - Loupeže
Jistě nejsme nadšení, když někdo sahá na naše peníze nebo majetek. Rádi o tom ale sledujeme filmy. Snímky, kde se někdo někam vloupává, patřily dlouhou dobu do béčkových vod a podobné náměty se řadily mezi "nízké žánry". Nakonec se ale vypracovaly až mezi vrcholy kinematografie a spousta dnes již klasik obsahujících zloděje všeho druhu okupuje přední žebříčky nejlepších filmů. Podívejme se na některé z nich.
Dannyho jedenáctka
Klasika z roku 1960 dnes bývá zmiňována vždy, když je řeč o filmových loupežích. Partička veteránů tu vypracuje smělý plán a pokusí se vykrást bohaté lasvegaské kasino. Živoucí ukázka staré školy od oscarového Lewise Milestona na nás zapůsobí spíš jako ukázka toho, "jak se točilo dřív", ale i to je přece svým způsobem zajímavé. Atmosféra správných chlapů, co dělají nesprávné věci z pochopitelných důvodů, je každopádně silná.
Dannyho parťáci
Tak trochu opakem je obecně provařenější remake od všestranného režiséra Stevena Soderbergha. Ten pozval největší herecká esa a rozjel podobnou loupež v moderním stylu. Do Las Vegas se Steven navrátil ještě dvakrát, ale přece jenom - poprvé si byl nejjistější. Svižná, odlehčená a zábavná podívaná vyzní úplně jinak než originál, což dokazuje její smysluplnost a užitečnost.
Spojenec
Ještě modernější je ale Spojenec Spikea Leeho. Klasická zápletka o dokonalé loupeži v moderním hávu nabalená pro nezávislého režiséra typickým chuchvalcem motivů (dostaneme se až k nacistickému válečnému zločinci) nabízí úžasně dynamickou podívanou, která nemá mnoho srovnání. Člověk odpustí jistou nepřekvapivost finále, kterou ale vynahradí úžasná atmosféra a právě ona zbylá škála motivů. Jisté je, že jako Spike Lee netočí nikdo jiný.
Psí odpoledne
Další klasika vynikajícího filmaře Sidneyho Lumeta má tajnou zbraň - Al Pacina. I díky němu je jinak standardní, nicméně rozhodně skvěle natočená vloupačka jedinečnou podívanou. Děj okořeněný leda sexuální orientací lupičů má díky vynikajícímu herci v čele a sebejistému režisérovi svižné tempo, proto se dá na dnes již více než pětatřicet let starý film dívat se stejným zájmem.
Podraz
Jedna z největších klasik žánru, kterou má na svědomí stejný tým jako Butche Cassidyho a Sundance Kida, využívá sympatických hrdinů, kterým budeme během té vloupačky silně fandit. To je sice typické pro velkou většinu loupežných filmů, ale Paul Newman s Robertem Redfordem jsou přece jenom jiná liga. Tihle dva vytvořili kultovní dvojku hrdinů a je škoda, že se nesetkali ještě víckrát.
Bezva finta
Bezva finta s Jean-Paul Belmondem si už nehraje na moc velký thriller a utíká spíš k jasné akční komedii. Sympatickému Belmondovi bychom naše peníze klidně dali na požádání, proto není problém mu přát při vykrádání banky hodně štěstí. Dnes již hodně provařená zápletka se slušnou řádkou následovníků má pořád něco do sebe právě proto, že máme tak rádi hlavního hrdinu.
Zabíjení
Byl to Stanley Kubrick, kdo (spolu s Alfredem Hitchcockem) povýšil svou prací ono nízké umění, o němž byla řeč na úplném začátku, na umění plnohodnotné. Jeho dva nejstarší dochované kousky, hodinový Vrahův polibek, ale hlavně Zabíjení, udělaly z vloupačky rovnocenné téma, které může být natočeno velmi nadstandardně a pokrokově. Rok 1956, kdy se propuštěný vězeň rozhodne naposledy si "přivydělat", tedy můžeme vnímat jako první z filmových revolucí, které Kubrick rozpoutal.
Úkryt
I David Fincher, Kubrick dnešní doby, má k tématu co dodat. Jodie Foster a Kristen "ještě ne Bella" Stewart jsou uzamčeny v nedobytné místnosti svého nového domu, kam se snaží dostat dva násilníci. Typicky perfekcionistický Fincher sice Úkrytem ohromí málokoho po obsahové stránce, bezchybný vizuál a práce s obrazem ale přítomnost jednoho z nejchválenějších hollywoodských režisérů dneška potvrzují.
Podfu(c)k
Guy Ritchie si sice s Hollywoodem taky potykal, nebylo tomu tak ale vždy. Začínal jako režisér těch nejvíc-cool filmů, jaké si bylo na přelomu tisíciletí možné představit. Britský režisér do své diamantové loupeže zlanařil i za pouťaře převlečeného Brada Pitta, aby rozpoutal obrazovou i dějovou jízdu, kterou se od té doby snažili napodobit mnozí. Spolu se Sbal prachy a vypadni tu každopádně máme dva velmi citované a oblíbené kousky, které by nikomu neměly uniknout.
Lola běží o život
Německá klipová jízda zobrazující tři alternativní reality, v nichž může, ale taky nemusí k loupeži dojít, ve svojí době ohromila filmový svět. Dodnes jde o film, kteří si lidé rádi dávají do topů, popřípadě ho rádi citují. Že i od něj mnozí opisují, to je samozřejmé. Lola je ale jen jedna! Z jejího stínu už se nedostal ani režisér Tom Tykwer, protože jednoduchý, ale velmi působivý nápad vydá za veškerou upřímnou snahu.
Mission Impossible
Brian De Palma patří mezi největší režijní chameleony. Žánr, kterému se nevěnoval, neexistuje. V Mission Impossible, remaku klasického televizního seriálu, propojil špionážní thriller s klasickou vloupačkou. Vzhledem k tomu, že Tom Cruise zavěšený pár centimetrů nad zemí patří k nejznámějším filmovým obrazům, nejspíš se mu to povedlo. Navíc tu jednu z hlavních rolí ztvárňuje i stará dobrá Praha, na což my Češi rádi slyšíme.
Počátek
Nakonec trochu aktuálnější kousek, který samozřejmě nemůže chybět. Počátek sice nepovažuji za tak geniální, jak je prezentován (a nechápu, jak se v něm někdo může ztratit), jde ale určitě o skvěle natočený film, který zvlášť v kině dokáže diváka víc než jen zaujmout. Christopher Nolan patří právem mezi nejoblíbenější režiséry dneška a jeho loupež snu ze snu má svoje nezpochybnitelné kouzlo.
Další vydání série TOP
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!