11. 7. 2011
Držitelé Křišťálových glóbů pro rok 2011
V Karlových Varech se od 1. do 9. července konal 46. Mezinárodní filmový festival. Během něj se promítalo na dvě stovky titulů a pro ty, kteří se neprobojovali do některého ze sálů, bylo jako každoročně připraveno i mimofilmové (ne)kulturní vyžití. Například v podobě koncertů a nebo velkého množství barů.
Festival prodělal v letošním roce několik změn. Tou hlavní bylo nahrazení Evy Zaoralové na postu uměleckého šéfa Karlem Ochem. A jen příští ročníky ukáží, zda to nebyla volba z nejšťastnějších, a nebo byl ten letošní ročník prostě slabší sám o sobě. A nebyla to snad ani otázka programové nabídky, ale ona celková atmosféra festivalu byla tentokrát taková ospalejší a všeobecné vzrušení, které jsem z publika cítil v uplynulých letech, vyprchávalo neuvěřitelně rychle. Poslední dva dny už Vary prakticky spaly, fronty před pokladnami ráno nedosahovaly ani polovinu své obvyklé délky a na filmy byste se dostali bez problému i bez vstupenky.
Festival se zkrátka letos před diváky tak nějak uzavřel sám do sebe a oni to vycítili. Festival totiž zapomněl, že i festivalové publikum tvoří z velké části "běžný český divák", který se sice nechá nálakat (a pak prospí celou projekci), ale je potřeba mu hodit pořádnou návnadu. A zatímco v posledních letech tou návnadou byly opravdu velké hvězdy v podobě Antonia Banderase, Sharon Stone či Juda Lawa (mimochodem opravdu sexy festivalová znělka), které jen tak v Praze na "Václaváku" nepotkáte, letos to byla "ta z Bonda" a ... a těžko odhadnout, zda by tři z pěti festivalových diváků dokázali jmenovat alepsoň dva filmy, ve kterých hrál John Turturro (Transformers 1 - 3 nepočítám). Potkal jsem i takové, kteří ho nepoznali v jeho vlastním filmu promítaném právě ve Varech. Potom už člověka ani nepřekvapí, když zaslechne rozhovor o "učedníkovi od nějakýho Hanekeho" (Markus Schleinzer se svým filmem Michael) nebo desetiminutový dialog o "tý fakt dobrý herečce z Hanny", na jehož konci se ukázalo, že jeden mluví o koze (Saoirse Ronan) a druhý o voze (Cate Blanchett).
Dalším nepříjemným překvapením, nebo spíš takovým štěstím v neštěstí, bylo otevření zrekonstruovaného letního kina (kapacita 3500 diváků!!). Letní kino je alternativa pro vlahé letní večery. Jenže ty jsou v Karlových Varech během festivalu velmi vysoká loterie. Takže zatímco mohly v letním kině probíhat stejně tak alternativní projekce, při kterých by nevadilo jejich případné zrušení během nepříznivého počasí, pořadatelé do něj umístili nejen zahajovací film Jana Eyrová, který jinak k vidění nebyl, ale bohužel do něj přesunuli i projekci filmu závěrečného. Ten se dosud promítal ve Velkém sále hotelu Thermal a jednalo se o nenáročnou podívanou (Mamma mia!, (K)lamač srdcí), která měla být osvěžující tečkou za týdnem převážně "depkoidních" projekcí. Letos bohužel. Příjemnou tečku v podobě novinky Woodyho Allena Půlnoc v Paříži si pořadatelé nechali pro sebe v podobě uzavřené projekce (tudíž jediný film festivalu, na který se bez pozvánky nedalo dostat) a jako závěrečný film byl zvolen favorit divácké ceny Nickyho rodina, který sice má svoje kvality, ale nedá se říct, že jde o "nenáročnou tečku".
Kromě několika "úletů" pořadatelů by se letos dalo houfně nadávat také na další početnou skupinu diváků, tzv. festivalové pseudointoše (v čele s Irenou Hejdovou), což je skupina velmi vhodná pro šikanu, ale na ty se dá vlastně houfně nadávat každoročně, takže proč se s nimi zdržovat. Raději se podívejme, koho že nám ze 12 soutěžních filmů mezinárodní porota v čele s maďarským oscarovým režisérem Istvánem Szabó ocenila. Kromě hlavní soutěže najdete ve výpisu oceněných i ostatních soutěžní kategorie a nestatutární ceny.
SOUTĚŽNÍ SEKCE
Velká cena - Křišťálový glóbus
Restaurátor
Zvláštní cena poroty
Cigán
Cena za režii
Prázdniny u moře
Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Stine Fischer Christensen / Neviditelná
Cena za nejlepší mužský herecký výkon
David Morse / Spoluautor
Zvláštní uznání
Ján Mižigár za roli ve filmu Cigán
Zvláštní uznání
Jocelyn Pook za hudbu ve filmu Pokoj 304
NA VÝCHOD OD ZÁPADU - SOUTĚŽNÍ SEKCE
Cena Na východ od Západu
Punk´s Not Dead
Zvláštní uznání
Generation P
SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ
Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut
Dobrý život
Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut
Deklarace nesmrtelnosti
FÓRUM NEZÁVISLÝCH
Cena Nezávislá kamera
Sunflower Hour
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Judi Dench /Velká Británie/
Cena prezidenta MFF KV
Goran Bregović /Chorvatsko/
John Turturro /USA/
Divácká cena deníku Právo
Nickyho rodina
Cena mezinárodní filmové kritiky (FIPRESCI)
Spoluautor
Cena Ekumenické poroty
Neviditelná
Cena ekumenické poroty / Zvláštní uznání
Romeo 11
Cena Dona Quijota (Mezinárodní federace filmových klubů FICC)
Cigán
Cena Dona Quijota / Zvláštní uznání
Lollipop Monster
Cena FEDORA
Marijiny
Cena NETPAC
Tenkrát v Anatolii
Cena Europa Cinemas Label
Cigán
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!