24. 5. 2011
Piráti stačí divákům ve 2D
Pokračování čtvrtých Pirátů z Karibiku v domácích tržbách zůstalo pod očekáváními a nepomohly ani dražší lístky za třetí rozměr. Právě tržby z 3D jsou u nových Pirátů těmi nejnižšími od vydání Avatara, vyjma rodinných filmů. Má dokonce méně, než zmršená a silně kritizovaná konverze Souboje Titánů, jejíž podíl z tržeb za třetí rozměr se stejně vyšplhal až na 52%.
Zdaleka to ovšem nevyvolává otázky ohledně životnosti třetího formátu a nějakou změnu v jeho produkci tak čekat nemusíme. (Takový Thor si ukrojil z 3D tržeb 60%, rovněž mimoamerické statistiky Pirátů hovoří pozitivněji.)
V Americe si ale Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, z klasických 3D kin odnesli podíl na tržbách jen ve výši 37%, plus 9% z kin Imax. Neúspěch je to i ve srovnání v počtu kopií nasazených do "prostorových" kin, v kterých filmy startovaly své kasovní tažení. Piráti z Karibiku jich měli 2747 (66% z počtu amerických 3D kin), Souboj Titánů pouze 1602 (44% počtu amerických 3D kin). Avatar nastavil 3D standard, který diváci u dalších filmů zřejmě nedostávají, což se začalo částečně odrážet i v zájmu chodit na filmy s třetím rozměrem a platit znatelně dražší vstupné za mnohdy ne zas tak obohacující zážitek.
Diváci jsou navíc stále obezřetnější, co se týká výběru 3D filmu, a uvědomují si rozdíl mezi konverzí klasicky natočeného filmu a jeho přímé natáčení 3D kamerami. To se projevuje i v reklamní kampani doprovázející filmové novinky. U filmu Drive Angry tak bylo poprvé v marketingových materiálech použito upozornění "Točeno ve 3D". Pro obě strany, jak diváky, tak filmaře, je to určitě férovější a pomůže to samotnému rozvíjení popularity prostorového formátu. Divák si vybere a na špatnou konverzi, popřípadě nespravedlivě na celý 3D formát, si pak těžko může stěžovat.
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!