18. 1. 2010

Projekt 100 obsadil kina

Asociace českých filmových klubů pořádá již tradiční přehlídku filmů s názvem Projekt 100. Tento projekt má za cíl podpořit distribuci kvalitních filmů, podporovat vznik artových kin a udržovat tradici putovních filmových festivalů. Letošní, již šestnáctý ročník začal 14. ledna a do konce května zavítá do stovky českých kin. Pak se přestěhuje k našim sousedům na Slovensko. Letošní přehlídka je věnována žánru noir, jehož kolébkou se staly Spojené státy po 2. Světové válce.


Tento žánr budou reprezentovat filmy Hluboký spánek Howarda Hawkse, Smlouva s vrahem Aki Kaurismäkiho a Muž z londýna Bély Tarra. Filmy z Projektu 100 sbírají četná ocenění. Byla by škoda jim nevěnovat pozornost.


Hluboký spánek
Třebaže Hluboký spánek provází pověst nesrozumitelného filmu s nejasnou zápletkou, stále si zachovává své postavení mezi klasickými díly americké kinematografie. Provokativní zůstává i pro své zjevně protichůdné žánrové řazení. Je totiž vnímán jako klasická detektivka, jako své době dominující žánr film noir, ale i jako romantická komedie.

Smlouva s vrahem
Jeden z nejsvébytnějších evropských filmařů posledního čtvrtstoletí Aki Kaurismäki proslul jako tvůrce minimalistických příběhů, v nichž se absurdní tragikomedie prolíná se seversky zasmušilými a sociálně laděnými (melo)dramaty. Lakonickou hříčku Smlouva s vrahem, kterou režisér natočil v Londýně v angličtině, lze vnímat jako jistý protipól k předchozímu znamenitému, chvílemi ale až mrazivě bezútěšnému dramatu Děvče ze sirkárny, vzniklému v témže roce. Její humor těží především z využívání klišé klasických gangsterských filmů a osudových romancí.

Muž z Londýna
Maloin pracuje jako noční strážce v přístavu, kde ho z pravidelného pracovního rytmu vytrhne zločin a on se stane jeho nepřímým spolupachatelem. Přestože stereotyp jeho rezignovaného žití zůstane nezměněn, do mužova života vstoupí hlodající existenciální otázky. Stojí za to, aby se jeho dcera plahočila, když může nosit kožešinový límec? Znamená mlčení opravdu vždy souhlas?

Zahraj to znovu, Same
V prologu komedie Herberta Rosse sleduje filmový kritik Allan Felix s dojetím finále romantického hitu Casablanca, v němž navenek cynický hrdina v podání Humphreyho Bogarta přenechává milovanou ženu svému sokovi. Následující děj pak líčí snahy Allana, jehož opustila manželka, o seznámení s novou (a vlastně s jakoukoli) ženou.


Harold a Maude
Milostný příběh dvacetiletého Harolda, posedlého smrtí, a skoro osmdesátileté Maude, vychutnávající život plnými doušky, není zrovna běžný námět na hollywoodský film, ale počátek 70. let také nebyla běžná doba. Bouřliváctví předchozí dekády sice pomalu odeznívalo, ale v lidech, kteří měli co mluvit do filmové výroby, ho pořád ještě dost zůstalo.


Vtáčkovia, siroty a blázni
Málokdy osudy, provázející vznik filmu, tak věrně kopírují jeho příběh a náladu. Na počátku všeho stála nabídka, o které sní každý režisér. Světově proslulý producent Samy Halfon (mj. Hirošima, má láska) nabídl Juraji Jakubiskovi, ať si natočí film, jaký chce. Během šestnácti dnů vznikl scénář, který dával značný prostor improvizaci.



Fish Tank
Druhý celovečerní snímek britské režisérky a scenáristky Andrey Arnoldové vyhrává na filmových přehlídkách doslova po celém světě. Vysloužil si Cenu poroty na letošním festivalu v Cannes a ostrovní publicisté ho označují za nejlepší britský film roku.




Bílá stuha
Základním kompozičním znakem i stmelujícím gestem tohoto černobílého snímku o podivných nehodách v rakouské vesničce na začátku 20. století je přísnost, až umanutá striktnost a asketičnost, jež jsou vlastní jak většině postav, tak jejich tvůrci, jenž dovede být na publikum opravdu hnusný.

Na jaké filmy se těšíte, chystáte, nebo které už jste viděli? Podělte se s námi s vašimi doporučeními, zážitky i názory v diskuzi pod článkem.

nicneznam
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!