23. 2. 2018

TOP průlomové filmy Stevena Spielberga

Letos tento režisér uvede své dva nové celovečerní filmy. Připomeňte si s námi ty jeho nejzásadnější!

hlavní obrázek

Oscarový režisér Steven Spielberg ve svých 71 letech nehodlá pověsit svou kariéru na hřebíček a začít chodit na ryby. Jenom v letošním roce se dočkáme jeho dalších dvou celovečerních filmů. Jeden z nich aktuálně můžete vidět v kinech – Akta Pentagon: Skrytá válka . Novinářské drama je oceňovaná novinka, která se pravděpodobně zapíše do průlomových filmů tohoto tvůrce. Co dalšího od něho letos čekáme? Pořádný vizuální orgasmus v podání Ready Player One: Hra začíná ! Zde nejsou lákadlem vyšperkované dialogy, ani příběh dle skutečných událostí a oscaroví herci. Tady jde o vzhled a nostalgii! Tady jde o zážitek, který nám rozhodně film zprostředkuje.

Za svůj vitální věk dokázal Steven natočit desítky filmů. Pochopitelně zde také platí taková ta ohraná fráze, že i mistr tesař se někdy utne. A skutečně, čas od času natočí film, který neoslní převážnou část diváků. Nejedná se o nic hrozného, prostě to jsou průměrné filmy. A to je problém těchto skvělých režisérů. U nich vždy čekáme něco grandiózního. Nějakou nezapomenutelnou pecku! A na ty se zkusíme zaměřit dnes. Nejedná se o nejlepší filmy, i když se tu pochopitelně vyskytnou, ale spíše si společně chceme připomenout režisérovi nejznámější, nejikoničtější a nejprůlomější filmy, které se dnes dají považovat za kultovní.

Čelisti (Jaws)



Premiéra: 20. 1. 1975
Rozpočet: 7 mil.$
Celkem vyděláno: 470,6 mil.$

Hodnocení
IMDB 8/10
Rotten Tomatoes 9,2/10
kfilmu.net 80%

Proč zrovna Čelisti, ptáte se? Odpověď je jednoduchá. Pokud si kdokoliv zkusí vzpomenout na nejlepší film, kde se vyskytuje žralok a nejedná se o parodii, dejte na mě, že zmíní Čelisti. Novodobé filmy s těmito zubatými rybkami se snaží úspěch Čelistí napodobit, ale málo kdy se jim to podaří. Většinou film působí hrozně béčkově, trapně a směšně (čest výjimkám – Mělčiny). Ano, občas tu máme nějakou tu komedii (či parodii) ve stylu Žrakolonádo, ale to teď dejme stranou. Tam je cíl jasný.

Čelisti, jak u toho režiséra bývá zvykem, jsou oscarovým úspěchem. Konkrétně film dostal čtyři zlaté sošky. Nejvíc se ale mluví o hudbě a není se čemu divit. Však, kdo by si hudbu z Čelistí nepamatoval. A tak za ni John Williams dostal nejenom Oscara, ale i Zlatý glób. Film o bílém žraloku, který terorizuje rekreační městečko Amity, je starou klasickou. Kultovním filmem, který i dnes, i když technologie pokročily, dokáže diváky zaujmout. Nejen samotným žralokem, ale zpracováním, prostředím a postavami.

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (Raiders of the Lost Ark)



Premiéra: 1. 6. 1981
Rozpočet: 18 mil.$
Celkem vyděláno: 389,9 mil.$

Hodnocení
IMDB 8,5/10
Rotten Tomatoes 9,2/10
kfilmu.net 84%

Bič a klobouk – hlavní znaky nejpopulárnějšího filmového hrdiny pod sluncem. Pokud si ještě pamatujete, tak před nedávnem jsme vám ukázali žebříček nejoblíbenějších filmových postav, který sestavili čtenáři britského magazínu Total film (připomenout si ho můžete zde). A Indiana Jones to vyhrál na celé čáře! A díky komu máme s tímto sympaťákem několik filmů? Správně, znovu za to může Steven Spielberg.

Opět se jedná o kultovní film. Důvtipného archeologa nám ztvárnil charismatický Harrison Ford a kromě akčních scén, humorných momentů a legendárních hlášek, se film pyšnil i skvělou výpravou a zpracováním. Hledání Archy úmluvy se stalo tak populárním, že vzniklo hned několik pokračování a hlavně, to nejdůležitější, připravuje se pátý díl! Kromě čtyřky, Království křišťálové lebky, dostal každý díl Oscara. Nejvíc jích ale dostal první díl z roku 1981. Ten měl devět nominací a čtyři z toho proměnil! Určitě budete souhlasit se mnou, že film Dobyvatelé ztracené archy si zde své místo zaslouží. Spousta diváků na něm vyrostlo a mnoho dalších ho ještě v rámci svého filmového dospívání uvidí a poznají, jak vypadá kvalitní dobrodružný film, který nestárne.

E.T. – Mimozemšťan (E.T.: The Extra-Terrestrial)



Premiéra: 11. 6. 1982
Rozpočet: 10,5 mil.$
Celkem vyděláno: 792,9 mil.$

Hodnocení
IMDB 7,9/10
Rotten Tomatoes 9,2/10
kfilmu.net 75%

Steven Spielberg má na kontě samozřejmě spousty skvělých sci-fi filmů a jeden z nich, možná ten nejznámější a nejvýraznější, je právě příběh o mimozemšťanovi, kterého najde na kraji lesa desetiletý chlapec Elliot. Sen snad každého malého chlapec, ne? Kromě dojemného pojetí příběhu o mimozemšťanovi, kterému se stýská po domově, se film na svou dobu pyšnil i kvalitním zpracováním. Ano, dnes je to pro naši mládež zastaralý film plný divných efektů, ale opět v té době se jednalo o něco mimořádného. Jen samotná postavička E. T.ho vyrobená z latexu stála 1,5 milionu dolarů! Navzdory tomu, rozpočet filmu byl pouhých 10,5 milionu dolarů a film vydělal neuvěřitelných 792 milionů!

Kromě obrovitých tržeb, které do roku 1997 žádný jiný film nepřekonal, si E.T. získal srdce mnoha diváků. Zároveň si odnesl tři Oscary a dva Zlaté glóby. Většina nás byla na tomto filmu odkojena, proto si určitě zaslouží místo v našem žebříčku. Jedná se o nezapomenutelnou pohádku pro děti i dospělé, která fascinovala svět nejen v osmdesátkách, ale i teď po třiceti šesti letech od premiéry.

Schindlerův seznam (Schindler's List)



Premiéra: 30. 11. 1993
Rozpočet: 22 mil.$
Celkem vyděláno: 321 mil.$

Hodnocení
IMDB 8,9/10
Rotten Tomatoes 9/10
kfilmu.net 90%

Toto je možná nejvýraznější film celé Spielbergovy kariéry. Šokující drama o holocaustu a k tomu založené na skutečných událostech. Drsné prostředí, silný zážitek a spousta známým a kvalitních herců. Právem je Schindlerův seznam označován nejlepším filmem roku 1994 – oceněn i Oscarem. Když už jsme zmínili ocenění, tak z dnešního seznamu těchto ikonických filmů má právě Schindlerův seznam nejvíc zlatých sošek. Dvanáct nominací a sedm proměněných, a to vše pochopitelně zaslouženě.

Toto drama z války uchvátilo nejednoho diváka a žádného z nich určitě zhlédnutí tohoto snímku nenechalo chladným. Mistrovské dílo plné smutku, odvahy a lidskosti. Pokud jste ještě neviděli, určitě si ho přidejte do vašich seznamů filmů, které chcete vidět.

Jurský park (Jurassic Park)



Premiéra: 11. 6. 1993
Rozpočet: 63 mil.$
Celkem vyděláno: 1,029 miliardy $

Hodnocení
IMDB 8,1/10
Rotten Tomatoes 8,3/10
kfilmu.net 85%

Jurský park je na tom velice podobně jako již zmíněné Čelisti. Za tu dobu, co se nám tato moderní a dravější zoo představila, se nedokázal žádný film k této klasice ani přiblížit. Zde je to možná horší jak u žraloků, kde například nedávné Mělčiny tak trochu ukázaly, že i s tímto zvířátkem jde natočit kvalitnější film. Aktuálně žádné výrazné filmy s dinosaury těžko najdete. Počkat, na Jurský svět zapomeňte! Ten se jen veze na zavedené značce, takže ho počítat nemůžete.

Jurský park byl přelomový nejenom v představení dinosaurů ve vší parádě. Mohlo za to také zpracování. Teď se možná od srdce zasmějete, ale ve filmu se objevilo padesát trikových záběrů, což na tu dobu bylo skutečně hodně. Obrovitý projekt se dotáhl až do konce, dva roky dřiny, studování dinosaurů, sestavování modelů a několik měsíců natáčení. Velký kus práce, díky níž vzniklo toto veledílo. Čtyři zlaté sošky, dvě ceny BAFTA a spousta legendárních hlášek a momentů, které se nejen zaryly do paměti divákům, ale používají se i dnes v jiných filmem jako odkaz na tento známý film od Stevena Spielberga. A opět ruku na srdce, který film s těmito prehistorickými zvířaty by mohl být lepší?

Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan)



Premiéra: 8. 10. 1998
Rozpočet 70 mil.$
Celkem vyděláno: 481 mil.$

Hodnocení
IMDB 8,6/10
Rotten Tomatoes 8,6/10
kfilmu.net 88%

Jak vám úvodní obrázek musel napovědět, našlo se zde místo i na starou válečnou klasiku protkanou zvučnými jmény. Zachraňte vojína Ryana je bezesporu válečný film s velkým V. Nedávno jsem ho zmiňoval v souvislosti s nejlepšími filmy herce Matta Damona, nyní ho musím zmínit jako jeden z nejznámějších filmů Stevena Spielberga. Toto velkolepé válečné drama vyniká svým pojetím válečné vřavy (mám hlavně na mysli prvních dvacet minut filmu), kdy díky výtečné kameře máte pocit, jako byste v příběhu sami byli. Jedenáct nominací na Oscara a pět proměněných. Neskutečné herecké výkony a příběh podaný správně syrově, živě a bez zbytečného patosu.

Jako v několika dalších jiných filmech (například v aktuálním Akta Pentagon: Skrytá válka ) i zde spojil Spielberg své síly s vynikajícím Tomem Hanksem. Toto spojení vždy přináší kvalitní ovoce a zaručené výsledky. K celkovému dojmu pochopitelně přispěli všichni ostatní herci a díky nim a promyšlené práci štábu máme před sebou možná ten nejlepší válečný film.

Chyť mě, když to dokážeš (Catch Me If You Can)



Premiéra: 16. 12. 2002
Rozpočet: 52 mil.$
Celkem vyděláno: 352 mil.$

Hodnocení
IMDB 8,1/10
Rotten Tomatoes 7,9/10
kfilmu.net 85%

Opět spojení Steven Spielberg a Tom Hanks. Tentokrát se k nim přidává i neméně úspěšný Leonardo DiCaprio a přináším nám životopisné drama, které je protkané úsměvnými situacemi, že se dá považovat i za lehkou komedii. Příběh podvodníka je neokoukaně stylizován do retro stylu, je zábavný, ale zároveň zajímavým zpestřením od Spielbergových sci-fi a válečných snímků. Taktéž filmu zvedá na kvalitě skutečnost, že je inspirován podle skutečných událostí. Spousta diváků toto dílo považuje jednoduše za skvost a to nejenom díky hudbě, příběhu, radostnému pocitu při sledování, ale i díky hereckým výkonům obou herců.

Minority Report (Minority Report)



Premiéra: 21. 6. 2002
Rozpočet: 102 mil.$
Celkem vyděláno: 358 mil.$

Hodnocení
IMDB 7,7/10
Rotten Tomatoes 8,1/10
kfilmu.net 85%

Po roztomilém mimozemšťánkovi, který si chtěl zavolat domů, se opět vracíme k žánru science fiction. Minority report se dá jednoduše popsat jako geniální myšlenka. Krásná budoucnost bez zločinu. Než k němu vůbec dojde, tři psychotronické osoby určí bezomylně pachatele, který je zpacifikován dřív, než k hrůznému zločinu vůbec dojde. Už jen tato myšlenka dokonalého obranného systému je výtečná. A k tomu si přidejte herecké výkony Toma Cruise, jenž nemůže v žádném kvalitním sci-fi chybět, a Colina Farella. Vizuální pastva pro oči. Sice film v kinech nevydělal žádné ohromující částky, ale své fanoušky si našel a divákům se tak zapsal do myslí, že dokonce vznikl i stejnojmenný seriál. Ten ale na úspěch filmu už navázat nedokázal.


Steven Spielberg je bezpochyby skvělým režisérem a v jeho dlouhém seznamu filmů si své najde opravdu každý. Dneska jsme zmínili jen pár kousků z jeho celé armády dokonalých tvoreb. Za zmínku rozhodně ještě stojí nedávný Most špionů, Lincoln, Blízká setkání třetího druhu či Válka světů. Který z jeho filmů máte nejraději? Je nějaký, který byste mohli vidět neustále dokola?

Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.
Poslední komentáře
Celkem 2 příspěvky v diskuzi
Fruiko
hodně dávno
Tentokrát jsem viděl celou topku a jsem fanoušek spíš těch odlehčenějších filmů před těmi...
Janca.W
hodně dávno
Když vidím výčet nej filmů Stevena Spielberga, zjišťuji, že je to pro mě méně stravitelný režisér,...