10. 10. 2007

Herec Pavel Soukup skočil kvůli pořadu STOP padákem

Trocha osvěty neuškodí... Otiskujeme tedy tiskovou zprávu ohledně pořadu České televize o bezpečnosti silničního provozu STOP. Vy všichni, kdo máte řidičák, čtěte!

Strčte si ruce do kapes a spadněte na zem. Narazili jste v rychlosti 7 km/h. A teď zkuste vylézt na židli a udělejte to samé. Narazili jste rychlostí 15 km/h. Přežít se to dá, ale takhle přece normální člověk svoje zdraví neriskuje. Přesto miliony lidí dobrovolně sedají do plechových krabic a pohybují se daleko nebezpečnější rychlostí.

Když skočíte při tandemovém seskoku z letadla, při volném pádu letíte rychlostí 200 kilometrů v hodině. Kdyby se vám neotevřel padák, nemáte šanci přežít. Minimální šanci na přežití má také posádka auta, které narazí ve vyšší rychlosti, než je 130 km v hodině. Jako by nestačilo, že s krutou pravidelností zemře každý den na silnicích několik lidí a několik desítek jich je zraněno. Občas se ozvou hlasy, které by chtěly maximální povolený sto třicetikilometrový limit na dálnicích zvýšit. „O kousek, jen na 160!“ V moderním pohodlném autě si člověk rychlost neuvědomuje. Jenže jedna věc je takovou rychlostí jet a druhá z takové rychlosti bezpečně zastavit.

To, jaký je rozdíl jet stotřicítkou a diskutovanou stošedesátkou, se snaží vysvětlit tvůrci pořadu STOP České televize v novém dílu nazvaném Vysoká rychlost. Bude se vysílat v pátek 12. října ve 20:50 hodin na ČT2 a dívat by se na něj měli všichni „piráti silnic“ a věční pochybovači.

Nejmarkantnější rozdíl v těchto dvou rychlostech je při brzdění. Reakční doba odpočatého, soustředěného člověka je asi jedna vteřina. Při rychlosti 130 km/h to je asi 38 metrů. Ve stošedesátce už je to asi 56 metrů. Pak teprve auto začíná brzdit. Kolik je samotná brzdná dráha z rychlosti 160 km/h? Kolik přičteme k těm 56 metrům? Dle měření 81 metrů. Na dokonalém, suchém povrchu, s novým moderním autem, které má nové pneumatiky, tedy ujedete skoro 140 metrů, než zastavíte. To je více než jedno fotbalové hřiště! Samozřejmě za předpokladu, že před vámi není žádná překážka. Jiné auto, svodidla, převrácený kamion…

Herec Pavel Soukup, který pořad STOP od jeho začátků namlouvá a v delších dílech v něm také sám vystupuje, si takovou smrtící rychlost dobrovolně vyzkoušel na vlastní kůži. Poprvé ve svém životě zkusil skok padákem z výšky čtyř kilometrů. A kamery byly při tom. Volným pádem letěl herec rychlostí 200 km/h. Kdyby se mu neotevřel padák, neměl by šanci vyváznout živý.
Sám se o problematiku bezpečného ježdění v autě nejen díky účinkování ve STOPu zajímá. „Už jsem zažil na silnici věci, které kdybych vám vyprávěl, řekli byste, že si vymýšlím. Auto je chladný kus železa a krutá zbraň. Umírá na silnicích hodně lidí? Já říkám, že málo! Až se tomu někdy divím. Protože za volantem i v provozu je tolik nedokonalostí, že žádný silniční zákona světa je nemůže stoprocentně vymazat. Jděte třeba ráno s dítětem do školy! Vstávají mi vlasy hrůzou, kolik najdu nebezpečných momentů. Od přechodů pro chodce, přes světelné křižovatky, až po nástupní ostrůvky a nebezpečná schodiště…“

Chtěl by Pavel Soukup na silničním provozu něco změnit? „Jejda, toho by bylo! Žádný silniční zákon nebude nikdy dokonalý. Ten náš, nový, mi hodně připomíná moji ženu. V podstatě proti ní nic nemám, ale občas mě nepředstavitelně štve. Odborníci na dopravu přinášejí jakési návrhy, anonymně, nudou omámení poslanci pro ně zvednou ruku, a na světě je paskvil. Ani snad nikdo nedomýšlí, kolika lidí se bude týkat. Obecně řečeno, provoz by měl mít taková pravidla, aby pomáhal těm, kdo cestují denně. Měl by se řídit rozumem, ne sankcemi. Na gaunery stejně nedosahuje. A začátečníky zbytečně stresuje.“ A samotný tandemový seskok? „Při stoupání letadlem nahoru to moc příjemné nebylo. Nejhorší je ten krok do prázdna. Pak vám proběhne hlavou spousta věcí. Až dole mi došlo, že takový skok je srovnatelný s lidským životem. Cesta nahoru je prenatální pohodička v bříšku letadla, pak stresující porod, hrozně rychlý volný pád a zbytek si celkem užíváte. Těsně před dopadem se začne konec hrozně rychle blížit. Ale opravdu to stojí za to.“


Zdroj: ČT

Veronika
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!